Uprawa Azalii.

Uprawa Azalii.

20 listopada, 2016 0 przez Infopress

Uprawa Azalii w przydomowym ogrodzie nie jest wcale taka trudna, jakby się to mogło pozornie wydawać, a przy okazji zapewniamy sobie wyjątkowe efekty estetyczne, gdyż jest to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych krzewów, nadających się do przydomowych ogrodów. Oczywiście aby Azalie mogły korzystnie wpływać na estetykę naszych przydomowych ogrodów, trzeba będzie odpowiednio zadbać o przygotowanie dla nich stanowiska oraz dowiedzieć się kilku istotnych spraw w zakresie ich późniejszej pielęgnacji. Zapraszamy wiec do lektury wszystkich tych, którzy chcieliby wykorzystać te przepiękne krzewy do upiększenia swoich przydomowych ogrodów.

Przygotowanie gleby stanowiska dla uprawy Azalii.

W pierwszej kolejności musimy zdać sobie sprawę z tego, iż w naturalnych warunkach, Azalie, wybierają stanowiska raczej zacienione o stosunkowo kwaśnym odczynie pH gleby. Dlatego też naszym zadaniem będzie tutaj jak najwierniejsze odwzorowanie tych warunków w naszym ogrodzie. W tym celu musimy przygotować odpowiednią mieszankę gleby, w skład której powinny wchodzić w równych proporcjach: kora sosnowa, kompost lub gleba ogrodnicza oraz nie odkwaszony torf. Taka mieszanka będzie wręcz idealna, szczególnie jeśli zadbamy o to, aby jej odczyn pH oscylował w granicach 4,5-6.

Następnie należy wybrać odpowiednie stanowisko, dość zacienione i wykopać w tym miejscu dość sporych rozmiarów dół. Powinien on być około pół metra głęboki i co najmniej jeden metr szeroki. Dołek ten wypełniamy przygotowaną wcześniej mieszanką gleby i w tak przygotowanym stanowisku możemy dopiero przystąpić do sadzenia Azalii.

Pielęgnacja Azalii.

Azalia, jako jedna z roślin rodziny Rhododendron nie będzie zbyt wymagająca w kwestii pielęgnacji. W zasadzie to podstawowym zadaniem hodowcy będzie odpowiednie nawadnianie, przy czym należy pamiętać o tym, aby podczas wyjątkowo upalnych dni zraszać także liście krzewu. Warto także zadbać o to, aby przed sezonem zimowym bardzo obficie podlać Azalię, która potrzebuje dużych ilości wody do przygotowania się na zimę. Jeśli wszystko wykonamy poprawnie, nasz krzew bez większych trudów przetrwa zimę, i od kolejnego roku jeszcze lepiej wpływać będzie na estetykę naszego ogrodu. Możemy tutaj dodatkowo zadbać o to, aby okryć krzew na zimę na przykład słomą, co zapewni większy poziom ciepła w przypadku nieco większych mrozów.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, trzeba tutaj przyznać, iż Azalie, to wyjątkowo piękne krzewy ogrodowe, których uprawa należy do stosunkowo prostych. W związku z tym też polecana jest każdemu pasjonatowi przydomowego ogrodnictwa, szczególnie, iż jest to wyjątkowo piękny krzew, który potrafi rzeczywiście przyczynić się do podniesienia poziomu estetyki naszego ogrodu. Wszystko to, bez jakichkolwiek wyjątkowych i wymagających prac ze strony właściciela, co przecież należy uznać zdecydowanie za największą zaletę tych przepięknych krzewów ogrodowych.