Wyprawa na TMB czyli Tour du Mont Blanc.

Wyprawa na TMB czyli Tour du Mont Blanc.

14 czerwca, 2020 1 przez Infopress

Mont Blanc, to najwyższy szczyt w Alpach, a jeśli ograniczyć zasięg geograficzny Europy i odciąć od niej pasmo górskie Ural, to będzie także najwyższym szczytem europejskim. Nic więc dziwnego, iż regularnie organizowane są wyprawy na jego szczyt, bowiem zdobycie wierzchołka naszego kontynentu to dla wielu nie lada gratka. Jest też druga grupa turystów, która niekoniecznie nadaje się na wspinanie na szczyt Mont Blanc (4810 m n.p.m.), za to jest dużo liczniejsza i ma także ni lada atrakcje. Chodzi nam tutaj o trekking wokół Mont Blanc, zwany z francuskiego Tour du Mont Blanc, czyli w skrócie TMB.

Zanim jednak wybierzemy się na wyprawę na TMB, warto sprawdzić w jaki sposób powinniśmy się przygotować do wyprawy. Jakie zabrać ze sobą wyposażenie? Czego możemy się spodziewać już na trasie?

Jakie wyposażenie zabrać na TMB (trekking wokół Mont Blanc)?

Oczywiście jednym z kluczowych elementów wyposażenia na trekkingu wokół Mont Blanc, będzie odpowiednie obuwie trekkingowe. Buty powinny być oczywiście wcześniej sprawdzone – to największy błąd kiedy zabieramy nowe buty prosto ze sklepu na tak wymagającą wyprawę górską. Powinny także zapewniać nam odpowiedni poziom wygody i komfortu. Dobrze, aby były wyposażone w odpowiednią membranę wodoszczelną, jak chociażby Gore-Tex, która jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem w wielu butach turystycznych.

Do tego musimy pamiętać także o odpowiednio dobranej odzieży turystycznej. Musimy mieć odpowiednio wygodną i lekką odzież, a do tego, należy zadbać o odzież zapasową, która nie będzie zanadto ciążyć w plecaku, a zapewni dodatkowy poziom komfortu na wypadek załamania pogody na trasie. Ostatecznie warto także ze sobą mieć zawsze zapasową bieliznę, co będzie bardzo korzystne w wypadku silnych ulew, kiedy pomimo dobrej odzieży i tak przemokniemy do suchej nitki.

Przygotowanie do wyprawy.

Zanim wybierzemy się na TMB, warto trochę sprawdzić swoje umiejętności w kraju, na naszych lokalnych trasach górskich. Jest to także idealna okazja do tego, aby sprawdzić swoje buty turystyczne, czy czasem nie obciskają czy też nie ocierają gdzieś stopy. Takie kwestie należy wyeliminować na długo przed wyjazdem, aby nie mieć potem jakichkolwiek problemów już na właściwej trasie TMB.

Poziom trudności na trasach TMB.

Generalnie, można powiedzieć, iż poziom trudności nie będzie tutaj należał do nazbyt wygórowanych. Aczkolwiek musimy pamiętać, iż niektóre biura podróży oferują uczestnikom swoich turnusów dwie opcje trasy każdego dnia. Jedna jest trasą krótszą, mniej czasochłonną i łatwiejszą – z reguły przejście zajmuje 3-4 godziny. Drugi wariant jest zaś przeznaczony dla bardziej doświadczonych wyjadaczy i trwać może nawet do 8-9 godzien. Jest to trasa dłuższa i zdecydowanie bardziej wymagające.

Podsumowanie

Możemy więc podsumować, iż teo typu wyjazd na TMB jest z całą pewnością bardzo korzystny i w zasadzie to jest to opcja dla niemalże każdego z nas. Jeśli tylko nie mamy jakichkolwiek przeciwwskazań co do długiego marszu i wysiłku fizycznego, to jak najbardziej możemy realnie myśleć o trekkingu wokół Mont Blanc.