Na trasie GR20.

Na trasie GR20.

19 listopada, 2016 0 przez Infopress

Wśród wielu europejskich szlaków trekkingowych, jednym ze zdecydowanie najtrudniejszych, najbardziej wymagających jest bez wątpienia szlak GR20 na Korsyce. Jest to równocześnie szlak najdłuższy, bowiem liczący sobie aż 180km, a jego przebycie możliwe jest w co najmniej 15-16 dni. Trzeba więc powiedzieć, iż bez odpowiedniego przygotowania pod względem kondycyjnym oraz fizycznym, jak również bez pewnego doświadczenia w tego typu wyprawach, raczej nie ma co się na ten szlak wybierać. Tutaj poradzą sobie tylko najlepsi, którzy już niejedno w życiu przeszli i potrafią walczyć ze swoimi słabościami.

Przebieg trasy GR20.

Tę stuosiemdziesięciokilometrową trasę można przebyć w dwu kierunkach. Rozpoczynając na północy, w miejscowości Calenzana, po 16 dniach codziennej ośmiogodzinnej wędrówki dotrzemy do wieńczącej szlak miejscowości Conca. W tej konfiguracji możemy być pewni dość trudnych podejść które jednakże będą dość wyraźnie przez większą część dnia zacienione, co będzie znacznym ułatwieniem wędrówki. Wędrując w odwrotnym kierunku, można liczyć na łagodniejsze, prostsze podejścia, jednakże tutaj zbocza będą większą część dnia nasłonecznione, co może być bardzo uprzykrzające wędrówkę, szczególnie w bardziej upalne dni.

Niezależnie od obranego kierunku wyprawy musimy liczyć się z tym, iż na całym szlaku, tylko w kilku wyjątkowo niebezpiecznych miejscach będziemy mogli liczyć na dodatkowe łańcuchy ułatwiające wspinaczkę. Pozostała część trasy to po prostu wydeptane ścieżki i skalne podejścia, szczeliny, załomy i rozpadliny, które trzeba pokonać bez żadnych pomocy.

Przygotowanie do trekkingu na szlaku GR20.

Bardzo ważnym elementem wyjazdu na szlak GR20, jest odpowiednie przygotowanie pod względem kondycyjnym i fizycznym. Warto na długo przed planowanym wyjazdem zaplanować sobie odpowiednie treningi na siłowni, aby poprawić nieco swoją wydolność, siłę i kondycję, bowiem na trasie będą to wartości nieocenione. Ponadto trzeba także pamiętać, iż trekkingi szlakiem GR20 będą wymagać odpowiedniego przygotowania wyposażenia. Przede wszystkim musimy pozyskać odpowiednie buty trekkingowe, których zadaniem będzie zagwarantowanie komfortu naszym stopom, podczas codziennego, ośmiogodzinnego marszu. Do tego trzeba także pamiętać o własnym miejscu noclegowym, czyli namiocie i śpiworze, bowiem w schroniskach na trasie, rzadko kiedy trafi nam się szczęśliwy przypadek, ze akurat będzie wolne miejsce do spania pod dachem. Musimy także starannie się zaopatrzyć w prowiant i wodę. Co prawdą będziemy mogli uzupełniać zapasy ale tylko w nielicznych punktach, wobec czego nie tylko trzeba dość sporo ciężaru ze sobą nieść, ale także pamiętać o rozsądnym gospodarowaniu zapasami jak również wodą, która będzie chyba najważniejsza na całej trasie.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, należy tutaj przyjąć założenie, iż trekking na szlaku GR20, to jedno z większych wyzwań, jakie może czekać kiedykolwiek, każdego górskiego podróżnika. Jednakże odpowiednia wiedza, doświadczenie oraz przygotowanie, pozwolą przejść cała trasę szlaku bezpiecznie i bez żadnych większych poślizgów czasowych, pokonać wzdłuż cała niemalże Korsykę.