Trekking w okolicach Mont Blanc.

Trekking w okolicach Mont Blanc.

16 grudnia, 2022 0 przez Infopress

Dobra organizacja wyprawy na trekking w okolicach Mont Blanc, to podstawa udanego wyjazdu. Wbrew wszelkim pozorom, nie jest to wcale takie proste. Trzeba zwrócić uwagę na całkiem sporą ilość szczegółów dotyczących wyprawy. Trzeba wszystko starannie zorganizować, jak również zadbać o prawidłowo skompletowany i przygotowany ekwipunek. Jednym słowem, wyprawa na trekking w okolicach Mont Blanc stawia przed nami stosunkowo spore wymagania. I to niezależnie od tego, czy planujemy zdobywać szczyt, czy też poruszać się u podnóża góry, szlakami prostymi, przeznaczonymi dla początkujących adeptów trekkingu górskiego.

Jak zorganizować swój trekking w okolicach Mont Blanc?

W tym przypadku do wyboru mamy dwie opcje. Możemy starać się samodzielnie zorganizować wyjazd na trekking w okolicach Mont Blanc, lub skorzystać z oferty jednego z biur podróży, które specjalizuje się w organizacji tego typu wyjazdów.

Samodzielna organizacja wyjazdu na trekking w okolicach Mont Blanc.

W tym przypadku czeka nas stosunkowo sporo spraw do załatwienia. Oczywiście wszystko będzie uzależnione od tego, jak długo będzie trwać wyprawa, oraz tego, jaki będzie mieć charakter. Możemy bowiem wybrać się na wyprawę bardziej stacjonarną, czyli nocować w jednym miejscu i każdego dnia wybierać się na wyprawę innym szlakiem. Możemy też zdecydować się na wyprawę mobilną, czyli każdą noc spędzać będziemy w innym miejscu a za dnia, będziemy pokonywać dystans pomiędzy jednym punktem noclegowym a drugim.

Musimy więc zadbać o rezerwację noclegów i ewentualnie wyżywienia. Czasami w przypadku wypraw mobilnych, koniecznością będzie nocowanie w schronisku górskim. W takich przypadkach trzeba dodatkowo pamiętać o wyposażeniu noclegowym, czy też nawet ewentualnie o namiocie (w przypadku brak miejsc w schronisku)

Wyprawa organizowana przez biuro podróży.

To zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie, aczkolwiek pociągające za sobą nieco większe koszty. Organizowany przez biura podróży trekking w Alpach wokół Mont Blanc, może nas kosztować w granicach 2500 PLN/osoba, za wyprawę trwającą około 10-11 dni. Do tego trzeba jeszcze doliczyć gotówkę niezbędną na wyprawie, a to kolejna kwota w graniach nawet 600-700 EUR. Musimy w końcu mieć pieniądze na wstęp do parków narodowych i korzystania z innych atrakcji turystycznych. Niemniej jednak, dla osób, które jeszcze nigdy nie organizowały samodzielnego wyjazdu na trekking, taka opcja jest zdecydowanie najbardziej korzystna.

Co zabrać ze sobą na trekking?

trekking w okolicach Mont Blanc - ekwipunek na trekkingEkwipunek na trekking w okolicach Mont Blanc, będzie bardzo ważnym elementem wyprawy. W przypadku wyjazdu z biurem podróży, możemy liczyć na to, iż dostaniemy listę niezbędnego sprzętu. W przypadku samodzielnej organizacji wyjazdu, musimy sami zadbać o prawidłowe jego skompletowanie. Do najważniejszych rzeczy, które muszą się znaleźć w ekwipunku należy zaliczyć:

  • Plecak turystyczny – nieprzemakalny plecak o pojemności około 20-30 litrów. Najlepiej z dodatkowymi zapięciami na klatce piersiowej oraz w pasie. Dzięki temu, łatwiej będzie nam się poruszać w trudnym terenie z plecakiem.
  • Buty turystyczne – także nieprzemakalne, gwarantujące nam dobrą przyczepność w stosunkowo zróżnicowanym terenie. Warto zadbać, aby były to buty już sprawdzone i rozchodzone tak, aby podczas wyprawy na trekking w okolicach Mont Blanc, nie mieć z tym żadnych problemów.
  • Odzież turystyczna – dopasowana do warunków pogodowych. Zważywszy na to, iż raczej będziemy się wybierać późną wiosną czy też wręcz latem, nie będziemy musieli ciągnąć za sobą ciężkiej, zimowej odzieży.
  • Ochrona przeciwsłoneczna – czyli dobre okulary z filtrem UV, oraz krem z takim samym filtrem. W wyżej położonych partiach gór, promieniowanie UV jest silniejsze, więc bez dobrego zabezpieczenia, narażamy się na poparzenia.
  • Apteczka – wyposażona w dobrej klasy plastry na otarcia oraz folię termiczną. Dodatkowo, należy zabrać wszystkie leki, zażywane na co dzień.
  • Dodatkowe wyposażenie – czyli sprzęt taki jak składany nóż turystyczny, latarka (zwykła i czołowa), igła i nici, składane kijki trekkingowe.

Jak więc widzimy, nawet najłatwiejszy trekking w okolicach Mont Blanc, będzie wymagać od nas skompletowania całkiem sporego ekwipunku. Jego posiadanie jest jednak dla nas gwarancją bezpieczeństwa.

Podsumowanie.

Trekking w okolicach Mont Blanc to z cała pewnością wspaniałe i niezapomniane przeżycie. Musimy się jednak do tego typu wyprawy solidnie przygotować, aby zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa podczas przemierzania alpejskich tras w okolicy Mont Blanc. Dobrze zorganizowana wyprawa, z cała pewnością pozostanie na bardzo długo w naszej pamięci.