Zastosowanie promieniowania UV.

Zastosowanie promieniowania UV.

21 stycznia, 2022 1 przez Infopress

Obecnie, zastosowanie promieniowania UV staje się coraz bardziej szerokie w wielu branżach. Przede wszystkim, ze względu na fakt, iż nie mamy tutaj do czynienia z jakimikolwiek produktami ubocznymi czy też zanieczyszczeniami generowanymi przez pracę lampy UV. Są one wykorzystywane do zadań takich jak ogrzewanie, czy też suszenie, oraz wiele innych. Dzięki ich wdrożeniu, w wielu gałęziach przemysłu osiągnięto znaczne przyspieszenie procesów produkcyjnych, oraz poprawę jakości. Dlatego też, zastosowanie promieniowania UV ma się dobrze i wszystko wskazuje na to, iż jego popularność w najbliższych latach, będzie nadal rosła.

Gdzie zastosowanie promieniowania UV jest zdecydowanie najlepsze?

Tak jak już powiedzieliśmy we wstępie, zastosowanie promieniowania UV jest bardzo szerokie. Warto więc przybliżyć sobie nieco bardziej podstawowe obszary wykorzystania tego rozwiązania technologicznego. Okazuje się bowiem, iż możemy z promieni UV korzystać w wielu przypadkach, nawet takich, o których nigdy byśmy nie pomyśleli.

  • Utwardzanie lakieru – w branży lakierniczej, motoryzacyjnej
  • Utwardzanie farb drukarskich
  • Ogrzewanie pomieszczeń – przede wszystkim pomieszczeń warsztatowych, ale także i w budynkach użyteczności publicznej.
  • Suszenie tunelowe – w branży stolarskiej i tartacznej.
  • Dezynfekcja wody – głównie na obiektach sportowych, pływalniach i basenach. Obecnie prowadzone są prace mające na celu zastosowanie promieniowania UV do uzdatniania wody pitnej.

Mamy więc cały szereg przypadków, w których zastosowanie promieniowania UV znajduje swoje sensowne uzasadnienie. Oczywiście różnych zastosowań dla promieniowania UV będzie z całą pewnością więcej. Tutaj przedstawiamy jedynie te najbardziej popularne.

Zalety stosowania promieniowania UV w przemyśle?

W przypadku przemysłowego zastosowania lamp UV, mamy do czynienia przede wszystkim z wykorzystaniem ich do ogrzewania pomieszczeń warsztatowych, jak również do utwardzania spoin i lakierów. Szczególnie w procesie utwardzania widać wyraźne korzyści. Proces utwardzania spoiny, poprzez zastosowanie promieniowania UV, może zostać bowiem skrócony nawet do kilkunastu sekund. Przy założeniu, iż w normalnych warunkach, do osiągnięcia pełni właściwości fizykochemicznych, spoina klejowa potrzebuje kilku godzin. Spoiny są bardzo dobrej jakości, estetyczne i trwałe. Tak więc w tym przypadku zastosowanie promieniowania UV jest wyjątkowo korzystne i nie przynosi żadnych komplikacji w procesie technologicznym.

Oczywiście, wszystkie urządzenia, systemy i lampy UV będą stosunkowo kosztowne. Niestety, jeśli chcemy osiągać wyższy poziom efektywności pracy, trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, możemy powiedzieć, iż zastosowanie promieniowania UV to bardzo dobre rozwiązanie dla wielu branż i dziedzin działalności człowieka. Wdrożenie tego typu, nowoczesnych rozwiązań przyczynia się do poprawy osiągów w wielu dziedzinach działalności człowieka. Możemy więc powiedzieć, promieniowanie uV jest dla nas bardzo korzystnym rozwiązaniem, jeśli umiejętnie je wykorzystamy do własnych celów.