Wykorzystanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Wykorzystanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

17 stycznia, 2018 0 przez Infopress

Współczesny przemysł elektroniczny oraz elektrotechniczny, w wielu aspektach korzysta z nowoczesnych technologii łączenia elementów z tworzyw sztucznych poprzez ich klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Rozwiązanie to niesie za sobą stosunkowo sporo zalet, przede wszystkim w zakresie trwałości wykonanych połączeń, jak i w kwestii czasu samego klejenia. Generalnie rzecz biorąc, można powiedzieć, iż jest to technologia, zapewniająca bardzo dobre warunki do przeprowadzania klejenia elementów z tworzyw sztucznych, czy też szkła i metalu, co będzie wykorzystywane także w wielu innych branżach.

Zalety stosowania klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Stosowanie Klajów utwardzanych promieniowaniem UV, niesie za sobą dość wyraźne i określone korzyści, na które warto tutaj zwrócić uwagę. Przede wszystkim będziemy mieć do czynienia ze stosunkowo wysokim poziomem wytrzymałości spoiny, oraz bardzo krótkim czasem jej utwardzania. Wystarczy w zasadzie kilkanaście sekund, aby spoina osiągnęła około 70% wytrzymałości, kiedy to można będzie usunąć resztki kleju z boków spoiny. Kolejnych kilkanaście sekund do dwóch minut (w zależności o typu materiału i zastosowanego kleju), powinno wystarczyć na osiągnięcie 100% wytrzymałości spoiny. Jest to więc proces stosunkowo szybki, aczkolwiek musimy pamiętać, iż kleje utwardzane UV, będą także charakteryzować się dużą żywotnością. Oznacza to, iż po nałożeniu warstw kleju na klejone powierzchnie będziemy mieć stosunkowo sporo czasu na ich precyzyjne ułożenie względem siebie i rozprowadzenie kleju, zanim dojdzie do końcowego utwardzenia. Jest to więc technologia oferująca nam bardzo korzystne warunki klejenia ze sobą różnorodnych elementów, wobec czego stała się też tak bardzo popularna w wielu przypadkach.

Proces klejenia z utwardzaniem promieniowaniem UV.

Do prawidłowego przebiegu procesu klejenia, niezbędne będą nam jeszcze odpowiednie lampy UV do utwardzania klejów, przy czym pamiętać należy o kilku bardzo istotnych kwestiach. Jedną z najważniejszych jest to, aby lampa UV, nigdy nie była mniejsza niż szerokość spoiny. Będzie to bowiem wpływać negatywnie na jakość spoiny. Klej musi być utwardzany równomiernie na całej szerokości spoiny, bowiem w przeciwnym razie, dochodzić będzie do niepotrzebnych naprężeń, w wyniku nierównomiernego utwardzania, co prowadzi zawsze do osłabienia ogólnej wytrzymałości spoiny. Tutaj najlepiej sprawdzać się będą oczywiście przemysłowe urządzenia UV, które gwarantują nam bardzo szeroki zakres naświetlania. Do tego, bardzo ważną kwestią jest także to, aby zastosować odpowiedni klej do danego typu klejonych materiałów, jak również starannie przygotować powierzchnie do klejenia. Dzięki prawidłowemu podejściu do tego typu kwestii, z całą pewnością uda nam się osiągnąć maksymalnie wysoki poziom trwałości spoiny.