Tekturowe ciekawostki
25 lipca, 2014Kiedy zapytamy o to, co można zrobić z tektury, usłyszymy najprostszą odpowiedź – pudełka. Być może znajdzie się kilka osób, które zwrócą uwagę również na to, że tektura wykorzystywana jest do produkcji okładek w książkach, ale poza tymi opcjami mało kto wie, co jeszcze można wyczarować z tektury.
Spis treści, czyli co w artykule
Tektura w artystycznej odsłonie
Tektura oraz papier to doskonałe tworzywa dla artystów. Już małe dzieci korzystają z pudełek czy bloków technicznych do wykonywania swoich pierwszych prac plastycznych. Większość z nas poprzestaje na tych szkolnych pracach, ale są także osoby tworzące z kartonowych elementów prawdziwe dzieła sztuki. Przykładem może być Ewa Mikucińska, która z tego, co dla większości z nas jest zwyczajną makulaturą, wyczarowuje prawdziwe cuda. Wśród jej prac można znaleźć tekturowe drzewka czy zaczarowane teczki, które po otworzeniu przemieniają się w pokoiki dla lalek.
Sportowa wersja tektury
Tektura dzięki swoim właściwościom wykorzystywana jest również w wielu innowacyjnych projektach. Wśród nich znajduje się wykonany przez izraelskiego wynalazcę Izhara Gafni rower. Tani materiał i w miarę prosta technologia stosowana podczas jego produkcji pozwala sądzić, że produkt ten będzie niezwykle tani. Warto też wspomnieć, że nie jest to jedna z mrzonek naukowców, która się nie ma szans na praktyczne wykorzystanie, ponieważ już wkrótce kartonowe rowery mają trafić do masowej produkcji. Podobnie zresztą jak kaski rowerowe wykonane z kartonowych elementów. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu tekturowych pasków kaski rowerowe oparte o ten materiał są znacznie bezpieczniejsze niż ich standardowe wersje.
Karton w kuchni
Warto też wspomnieć o innowacyjnym pomyśle, który zrodził się w głowach rosyjskich naukowców – opakowaniu na jajka Gogol Mogol. Jest to niewielkie opakowanie kształtem dostosowane do jajka kurzego. Po włożeniu do niego jajka należy wyciągnąć mały pasek zabezpieczający, co spowoduje rozpoczęcie reakcji chemicznej, podczas której wytwarzane są duże ilości ciepła. Wystarczy niespełna trzy minuty, by w tym niewielkim kartonowym pudełeczku ugotować jajko na śniadanie. Wynalazek znalazł uznanie naukowców na całym świecie i zyskał wiele nagród za innowacyjność, co niestety nie przełożyło się na możliwość masowej produkcji, a szkoda.