Co kryje się pod nazwą American whiskey?
9 lipca, 2019Whisky to trunek, który wciąż zyskuje na popularności. Dostępny jest on w różnych odmianach, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Dziś przyjrzymy się jej amerykańskim odmianom. Co warto o nich wiedzieć?
Spis treści, czyli co w artykule
Jakie jest pochodzenie whisky?
Whisky to napój wymyślony przez iryjskich mnichów. Od VII wieku zajmują się oni produkcją tzw. „wody życia”. Wytwarzano ją poprzez destylację produktów fermentacji owoców. Napój miał przedłużać życie i łagodzić wszelkie dolegliwości i bóle. Z Irlandii trunek trafił do Szkocji, gdzie szybko zyskał ogromną popularność. Pierwsze wzmianki o trunku ze słodu jęczmiennego odnotowano w XVI wieku. Blisko sto lat później utrwaliła się nazwa „whisky”. Dziś napój ten jest znany na całym świecie.
Jaka jest geneza American whiskey?
Stany Zjednoczone poznały ten trunek podczas kolonizacji Nowego Świata. Do Ameryki przywieźli go imigranci ze Szkocji i Irlandii. Chcąc produkować whiskey musieli jednak dopasować recepturę do panujących tam warunków naturalnych. Jęczmień zastąpiono kukurydzą, zmianie uległy też sposoby destylacji i leżakowania. W ten sposób powstała American whiskey, która dla kilku regionów jest głównym motorem napędowym tamtejszej gospodarki.
Jakie wyróżniamy rodzaje American whiskey?
W Stanach zjednoczonych funkcjonuje wiele destylarni. Są jednak dwa regiony, które są rozpoznawalne na całym świecie. Mowa tutaj o Kentucky oraz Tennessee. Każdy z nich można uznać za symbol American whiskey. Kentucky to światowa stolica burbonu. Powstaje tutaj aż 95% globalnej produkcji tego trunku. Burbon charakteryzuje się tym, że do jego wytworzenia stosuje się mieszankę zbóż, w skład której wchodzi co najmniej 51% kukurydzy. Najczęściej jest to jednak 70%. Burbon leżakuje w świeżych dębowych beczkach, które są dodatkowo opalane od wewnątrz. Dzięki temu american whiskey zyskuje charakterystyczną, dębową nutę. Tennessee whiskey natomiast leży w sąsiedztwie Kentucky, jednak słynie z nieco innego alkoholu. To właśnie w tym regionie wytwarzany jest trunek Jaspera Newtona Daniela. Jest to trunek znany na całym świecie, dostępny w kilku wersjach – klasycznej, miodowej, ryżowej, czy ognistej. Znajdziesz je chociażby pod tym linkiem https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykaskabourbon. Whiskey z Tenneesee w swoim składzie zawiera mniej kukurydzy. Dodatkowo, przepuszcza się ją także przez warstwę węgla drzewnego wypalanego z cukrowego klonu. Proces ten trwa około dziesięciu dni. Dzięki temu zabiegowi american whiskey z Tenneesee zyskuje charakterystyczny dla siebie aromat i kolor. Interesujące są także butelki, w które przelewany jest alkohol. To kolejny znak charakterystyczny tego trunku.