Jak pasza dla koni wpływa na zdrowie zwierzęcia?

Jak pasza dla koni wpływa na zdrowie zwierzęcia?

11 lipca, 2019 0 przez Infopress

Koń musi się dobrze odżywiać. W przeciwnym razie szybko doprowadzimy do wielu zaburzeń, które negatywnie wpłyną na zdrowie wierzchowca. Dlatego też ważne jest podawanie paszy bogatej w witaminy i minerały. O czym należy wówczas pamiętać?

Czym wyróżnia się pasza dla koni?

Sposób, w jaki powinniśmy odżywiać naszego konia wynika bezpośrednio z budowy jego ciała. Jego przewód pokarmowy jest bowiem najkrótszy spośród wszystkich zwierząt gospodarskich. Średnia jego długość wynosi bowiem jedną dwunastą długości ciała. Żołądek konia także jest niewielki. Jednokomorowa, workowata budowa sprawia, że zwierzęta te nie spożywają jednorazowo zbyt wiele pokarmu. Robią to jednak bardzo często. Konie żyjące na wolności potrafią spędzać na konsumpcji nawet szesnaście godzin w ciągu doby. Organizm jest bowiem przystosowany do trawienia celulozy zawartej w sianie czy trawie. Aby koń miał siłę i energię do życia potrzebuje diety bogatej w białko, witaminy oraz sole mineralne. Dlatego należy dostarczać mu produktów bogatych w błonnik, skrobie, czy tłuszcze. Potrzeby konia sprawiły, że najbardziej pełnowartościowym posiłkiem okazuje się pasza dla koni. W zależności od składu możemy ją dopasować do wieku konia, pracy, którą wykonuje, czy stanu zdrowia. Co innego bowiem będzie potrzebował koń wyścigowy, a co innego ten wykorzystywany do pracy fizycznej.

Pasza dla koni – jakie rodzaje znajdziemy na rynku?

Paszę dla koni możemy przygotować samodzielnie lub zakupić gotowy produkt u sprawdzonego dostawcy. W sieci bez problemu znajdziemy informacje na temat sposobów własnoręcznego przygotowania paszy. Wiąże się to jednak z zakupem odpowiednich składników. Nie możemy więc pominąć otrębów pszennych, czyli ubocznego produktu przemysłu spożywczego. Specjaliści polecają dodawanie ich do pokarmu dla klaczy. Mają one bowiem właściwości mlekopędne. Siemię lniane natomiast sprawdzi się przy stanach zapalnych układu pokarmowego. Istotnym elementem jest także owies, który powinien leżeć około pięć tygodni przed dodaniem go do paszy. Jest on źródłem aminokwasów, a także witaminy B1 czy fosforu. Gotowa pasza dla koni natomiast to rozwiązanie pewne i niewymagające dużego nakładu czasowego. Tutaj znajdziesz jednego z producentów https://vital.sklep.pl/pasze. Tak pasza dla koni będzie zawierała wszystkie potrzebne składniki, witaminy i minerały. Znajdziemy też wersje dedykowane dla klaczy karmiących, koni wyścigowych, czy tych wracających do zdrowia po ciężkim urazie. Przygotujemy ją zarówno na ciepło, jak i na zimno.