Zastosowanie dalmierzy laserowych w budownictwie

Zastosowanie dalmierzy laserowych w budownictwie

9 lipca, 2014 0 przez Infopress

Jednym z nowszych rozwiązań z których możemy skorzystać w przemyśle budowlanym, są dalmierze laserowe usprawniające znacznie dokonywanie wszelkiego rodzaju pomiarów. Jest to niewielkie stosunkowo urządzenie, które zapewnia nam możliwość dokonywania pomiarów bez konieczności rozwijania taśmy budowlanej, a jego możliwości są o wiele wyższe. W poniższym tekście postaramy się przedstawić wszystkie zalety zastosowania dalmierzy laserowych, oraz pokażemy w jakich okolicznościach będą one rozwiązaniami najbardziej skutecznymi. Zobaczymy także ile kosztują najpopularniejsze rozwiązania w tym zakresie, aby każdy czytający nas budowlaniec wiedział, w jaki sposób można będzie podnieść efektywność swojej pracy, a przecież obmiary, niewątpliwie stanowią poważny element pracy w budownictwie.

Zastosowanie dalmierzy

W pierwszej kolejności powiedzmy sobie nieco o zasadzie działania urządzenia. Otóż jest to niewielkie, mieszczące się bez trudu w dłoni urządzenie, które generuje strumień światła laserowego, a następnie czeka na jego powrót po odbiciu się od jakiejkolwiek powierzchni. Następnie odczytywany jest czas, w jakim strumień laserowy musiał przebyć drogę tam i z powrotem, i na podstawie tego czasu obliczana jest odległość pomiędzy dalmierzem a osobą dokonującą pomiaru. Nowsze, bardziej zaawansowane dalmierze laserowe posiadają funkcję wykonywania kilku pomiarów jeden za drugim, co ma za zadanie skompensować ewentualne pomyłki czy też ruch ręki osoby dokonującej pomiaru. Z tych kilku pomiarów wyniki będą następnie uśredniane, aby zapewnić jak najbardziej precyzyjny wynik końcowy. Tego typu urządzenia będą niezastąpione kiedy chcemy na przykład zmierzyć wysokość budynku, bądź odległość do miejsca do którego trudno się dostać, dlatego też, warto tutaj zastanowić się nad inwestycją, która może się okazać niesamowicie przydatna w każdym przedsiębiorstwie budowlanym.

Gdzie kupić dalmierz laserowy?

Jeśli chodzi o kwestie zakupu dalmierza laserowego, to przede wszystkim warto tutaj sprawdzić w marketach budowlanych, bowiem w większości z nich bez trudu znajdziemy sprzęt tego rodzaju. Oczywiście będziemy musieli także dokonać wyboru pomiędzy poszczególnymi rodzajami dalmierzy. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w dalmierz laserowy oferujący nam nieco lepsze funkcje, jak chociażby funkcja kilkukrotnego dokonania pomiaru, celem minimalizacji błędu, której to funkcji te najbardziej podstawowe dalmierze, najtańsze, nie posiadają. Można więc powiedzieć iż kupując dalmierz za 100 PLN nie powinniśmy spodziewać się cudów, toteż o wiele lepszym będzie zakupienie dalmierze w cenie około 300 do maksymalnie 500 PLN, które to urządzenia już powinny tego rodzaju funkcje posiadać. Jednym słowem jest tu tak samo jak w przypadku wszystkich innych narzędzi budowlanych. Lepiej dołożyć nieco pieniędzy i zakupić sprzęt lepszej jakości, niż zaoszczędzić a potem się męczyć i denerwować przy stosowaniu sprzętu, który nie sprawdza się we wszystkich sytuacjach.