Zastosowanie butelek z tworzywa sztucznego.

Zastosowanie butelek z tworzywa sztucznego.

11 września, 2020 0 przez Infopress

Tworzywo sztuczne, stało się współcześnie jednym z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w przemyśle. Przede wszystkim, jest to materiał wykorzystywany do produkcji opakowań, ale nie tylko. Bardzo często tworzywo sztuczne, jest także materiałem podstawowym, z którego wytwarzane są różne elementy i podzespoły w maszynach i urządzeniach. Zdecydowanie jednak, elementem z którym będziemy mieć najczęściej do czynienia jest butelka plastikowa. Warto więc przekonać się jak bardzo szerokie jest zastosowanie butelek z tworzywa sztucznego. W jakim zakresie są one wykorzystywane i co się z nimi dzieje, kiedy przestaną już pełnić swoją funkcję opakowania.

Jak prezentuje się obecnie zastosowanie butelek z tworzywa sztucznego?

Tak jak już wspomnieliśmy, butelka plastikowa znalazła bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim jest to opakowanie wykorzystywane w dystrybucji towarów płynnych. Wszelkiego rodzaju wody butelkowane, napoje, ale także chemia gospodarcza i przemysłowa. Wszystkie napoje i płyny chemiczne użytkowane w domach, kupujemy w plastikowych butelkach. Ma to oczywiście swoje istotne uzasadnienie. Otóż, zastosowanie butelek z tworzywa sztucznego, niesie za sobą konkretne korzyści. Zobaczmy jakie to są korzyści:

  • Odporność na uszkodzenia – butelka plastikowa jest praktycznie niezniszczalna w normalnych warunkach transportu. Może się nawet obijać o siebie wzajemnie. Nawet upadek z większej wysokości raczej nie robi większych szkód butelkom z tworzywa sztucznego
  • Niska waga – dzięki której dokładnie takim samym samochodem możemy transportować większe ilości produktu właściwego. Jest to też oczywiście bardziej komfortowe dla samego użytkownika.
  • Niskie koszty produkcji – są tak niskie, iż w zasadzie dla klientów nie odczuwalne.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, są to oczywiście same zalety. Niemniej jednak nie wszystko jest takie kolorowe. Na szczególną uwagę zasługuje bowiem punkt trzeci przytoczony powyżej. Otóż cena butelek plastikowych jest tak niska, iż w zasadzie nikt się nie przejmuje tym, co się z nimi dzieje po zużyciu.

Gdzie trafia butelka plastikowa po zużyciu?

zastosowanie butelek z tworzywa sztucznegoAno najczęściej na śmietnik, choć obecnie wdrożona jest już w większości miast selektywna zbiórka odpadów. To jednak nie zmienia faktu, iż nasza planeta jest wręcz zawalona plastikowymi butelkami, z którymi nikt nie ma zamiaru nic zrobić. Łatwiej jest produkować nowe, zamiast przetwarzać te, które już zakończyły swoją przydatność. A przecież każda butelka plastikowa może być poddawana recyklingowi wielokrotnie. Jest to materiał, który możemy dowolną ilość razy przetwarzać na nowe butelki. Produkując tak ciągle bez umiaru nowe butelki raczej nie osiągniemy efektu poprawy stanu klimatu naszej planety.

Dlatego też, w związku z tym, iż zastosowanie butelek z tworzywa sztucznego jest tak wysokie, należy wdrożyć odpowiednie rozwiązania systemowe także w naszym kraju. Chociażby wprowadzenie kaucji za butelki w wysokości 0,5 – 1PLN, co spowodowałoby, iż raczej każdy użytkownik końcowy skrupulatnie zbierałby swoje plastikowe butelki aby odzyskać pieniądze za kaucję. Problemem tutaj jednak będzie kwestia tego, gdzie takie butelki zwracać? Na zachodzie bardzo dobrze funkcjonują automaty do oddawanie zużytych butelek plastikowych. Tylko w czy naszym kraju jest wola polityczna do takich inwestycji? Czy raczej dalej będziemy skazani na bycie ogonem Europy pod względem troski o środowisko naturalne?

Obyśmy jednak zaczęli wdrażać nowe rozwiązania, które może na początku będą kłopotliwe, ale z czasem staną się wręcz naturalne. Dokładnie tak samo, jak jeszcze do niedawna powszechny opór budziło przymusowe podłączanie domów jednorodzinnych do systemów kanalizacji. Obecnie nikt sobie nie wyobraża życia z szambem na własnej posesji.