Wymiana gniazdek elektrycznych – 9 kroków do bezpiecznej wymiany gniazdka

Wymiana gniazdek elektrycznych – 9 kroków do bezpiecznej wymiany gniazdka

22 września, 2022 0 przez Infopress

Wymiana gniazdek elektrycznych jest zadaniem wymagającym pewnej wiedzy i doświadczenia. Aczkolwiek, trzeba przyznać, iż nie jest to nic trudnego. W zasadzie, to praktycznie każdy z nas, jest w stanie przeprowadzić tego typu prace samodzielnie. Poniżej postaramy się przybliżyć nieco bardziej cały proces wymiany gniazdek. Tak, aby każdy mógł bez problemów, bezpiecznie wymienić uszkodzone gniazdko w swoim domu.

Czy wymiana gniazdek jest bezpieczna?

Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich przepisów BHP przy tego typu pracach, to nie ma się czego obawiać. Jeśli będziesz dysponować bezpiecznymi, przeznaczonymi do tego prac narzędziami. Jeśli będziesz przeprowadzać wymianę zgodnie z podanymi przez nas wskazówkami. Po prostu, musisz zdać sobie sprawę z tego, iż pracujesz z prądem elektrycznym, a to zawsze wymaga sporej odpowiedzialności. W tym przypadku nie ma żartów. Porażenie prądem może być bardzo niebezpieczne. W skrajnych przypadkach, może się nawet skończyć śmiercią. Wobec tego też, jeśli nie do końca masz pewność, że wiesz co robisz, to lepiej zatrudnij elektryka. Dzięki temu będziesz bezpieczny, a wymiana gniazdek elektrycznych będzie przeprowadzona w pełni prawidłowo.

Jak wymieniać gniazdka w swoim domu?

W kilku poniższych punktach postaramy się przedstawić proces wymiany gniazdek, gwarantujący pełne bezpieczeństwo. Przede wszystkim jednak trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, przeznaczone do pracy z prądem. Chodzi nam tutaj o kombinerki, śrubokręty (krzyżakowe i płaskie), oraz próbnik elektryczny. To absolutna podstawa dzięki której, wymiana gniazdek elektrycznych będzie nas bezpieczna.

9 kroków do bezpiecznej wymiany gniazdka elektrycznego:

  • Krok 1 – wyłącz na tablicy rozdzielczej bezpiecznik obwodu, do którego jest podłączone gniazdko, które masz zamiar wymienić.
  • Krok 2przy pomocy próbnika elektrycznego upewnij się, iż gniazdko zostało odłączone. Czasami w wyniku różnych przeróbek instalacji, ktoś mógł podłączyć je do innego obwodu.
  • Krok 3 – odkręć śruby mocujące pokrywę gniazdka.
  • Krok 4 – odkreśl śruby mocujące gniazdko w ścianie.
  • Krok 5 – wyjmij gniazdko i próbnikiem upewnij się, że nie jest podłączone do prądu.
  • Krok 6 – odkręć śruby mocujące przewody elektryczne do gniazdka
  • Krok 7 – przykręć przewody elektrycznego do nowego gniazdka
  • Krok 8 – zamontuj gniazdko w ścianie i przykręć jego pokrywę
  • Krok 9 – włącz bezpiecznik obwodu elektrycznego i przy pomocy próbnika upewnij się, iż wszystkie prace zostały przeprowadzone prawidłowo. Próbnik powinien wskazywać napięcie tylko w jednym otworze gniazdka.

Te 9 prostych kroków do wymiany gniazdka elektrycznego zapewni ci, iż przeprowadzić tego typu prace prawidłowo i bezpiecznie.

Podsumowanie.

Oczywiście najpierw trzeba wybrać nowe gniazdka. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na gniazdka elektryczne Simon. Są to gniazdka bardzo dobre jakościowo, charakteryzujące się doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Są bezpieczne w użytkowaniu jak również w montażu. Wybierając tego typu rozwiązania, wymiana gniazdek elektrycznych na pewno nie nastręczy ci żadnych trudności. Poza tym, zyskasz estetyczne, trwałe i odporne na uszkodzenia gniazdka, które posłużą ci przez wiele następnych lat.