Wykorzystanie oleju z czarnuszki we współczesnej medycynie naturalnej.

Wykorzystanie oleju z czarnuszki we współczesnej medycynie naturalnej.

24 maja, 2018 0 przez Infopress

Olej z nasion czarnuszki siewnej jest na chwilę obecną jednym z lepszych, ziołowych leków na wszelkie problemy alergiczne. Mamy tutaj na myśli zarówno alergie pokarmowe, jak również uczulenia na pyłki wszelkiego rodzaju roślin. Skuteczność tego środka naturalnego została sprawdzona podczas licznych badań, o których tutaj opowiemy. Powiemy sobie także o kwestii dawkowania i działaniu preparatów zawierających olej z czarnuszki siewnej. Oczywiście nie omieszkamy powiedzieć także kilku słów na temat samej czarnuszki siewnej jako rośliny, z której nasion pozyskiwany jest leczniczy olej stosowany w przypadkach chorób typowo alergicznych.

Czarnuszka siewna.

Jest to gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych pochodząca z Turcji i Iraku, aczkolwiek dość znacznie się rozprzestrzenił i obecnie występuje dziko rosnąć w basenie Morza Śródziemnego. Jest też obecnie uprawiany na całym świecie, w tym także w Polsce. Początkowo uprawiana była jako przyprawa, aczkolwiek z biegiem czasu wykryto jej właściwości lecznicze, o czym jako pierwszy wspomina Dioskurides. Charakteryzuje się działaniem żółciopędnym, moczopędnym, wiatropędnym, przeciwbakteryjnym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym, grzybobójczym, rozkurczającym na mięśnie gładkie. Reguluje miesiączkę, poziom cukru we krwi i wzmacnia ogólnie odporność. Jest to więc roślina lecznicza o bardzo wielu właściwościach, skutkiem czego może być stosowana w wielu różnych dolegliwościach i przypadłościach.

Badania potwierdzające skuteczność.

Jednymi z najważniejszych badań potwierdzających skuteczność jaką charakteryzuje się olej z czarnuszki, są badania przeprowadzone na Katedrze Farmakologii na Uniwersytecie Jamshoro w Pakistanie, oraz na Uniwersytecie w Karaczi w Pakistanie. Badaniu zostało poddanych 40 osób z sezonowym alergicznym nieżytem nosa. Pierwsza grupa badanych dostawała cetyryzynę w ilości 10 mg/doba, zaś druga grupa otrzymywała olej z czarnuszki w ilości 250 mg. Wyniku w obydwu przypadkach były takie same, aczkolwiek w grupie zażywającej cetyryzynę, zauważono więcej objawów negatywnych takich jak chociażby wzmożona senność.

Dawkowanie oleju z czarnuszki.

W Kwestii dawkowania oleju leczniczego z czarnuszki siewnej, także przeprowadzono liczne badania, które wykazały i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest regularne przyjmowanie co najmniej 500 mg oleju, przy czym po wystąpieniu wyraźnej poprawy, możliwe jest ograniczenie przyjmowanej dawki do dwóch a nawet do jednej kapsułki dziennie. Skuteczność działania, jaka charakteryzuje się olej z czarnuszki w kapsułkach wynika przede wszystkim z tego, iż hamuje on uwalnianie histaminy, a ponadto działa także przeciwzapalnie, hamował kurczliwość mięśni tchawicy i jelit oraz łagodzi reakcję zapalną w drogach oddechowych. Warunkiem jednak skutecznego działania jest przyjmowanie olejku w hermetycznie zamkniętych kapsułkach, oraz regularności zażywania w zalecanych dawkach.

Podsumowanie

Możemy tutaj więc powiedzieć, iż olej leczniczy z czarnuszki jest jednym z lepszych ziołowych preparatów leczniczych, skutecznych w ograniczaniu przykrych dolegliwości alergicznych, a z czasem przy dłuższym stosowaniu nawet w całkowitym wyleczeniu niektórych alergii. Jest on także wykorzystywany w wielu innych chorobach, wobec czego możemy śmiało powiedzieć iż jest to lek ziołowy o stosunkowo wszechstronnym działaniu, na które warto zwrócić szczególną w tym przypadku uwagę.