Wybór okien do domu jednorodzinnego.

Wybór okien do domu jednorodzinnego.

30 kwietnia, 2018 0 przez Infopress

Przeprowadzając remont generalny naszego domu jednorodzinnego, nie można zapomnieć o wymianie stolarki okiennej, tym bardziej w przypadku, kiedy będziemy mieć do czynienia z domem starszym, w którym zamontowane będą okna starej generacji. Nawet okna z PCV, jeśli wykonano je jakieś 20 lat temu nie będą spełniać wszystkich obecnych norm w tym zakresie, a w szczególności nie w zakresie parametru przenikalności cieplnej, który odpowiedzialny jest za straty ciepła poprzez przestrzeń okienną. Dlatego też, powinniśmy zwrócić na to zagadnienie szczególną uwagę, tym bardziej, jeśli chcemy osiągnąć dobry poziom izolacji termicznej całego budynku, gdyż okna w tym przypadku stanowią około 30-40% strat z całości budynku.

Jakie okna wybrać?

Przede wszystkim, trzeba będzie tutaj podjąć decyzję w zakresie tego, czy wybrać okna drewniane czy też okna z PCV, bowiem będzie to mieć wpływ na koszty, estetykę zewnętrzną i wewnętrzną, jak również na naszą pracę. Chodzi nam głównie o kwestię tego, iż stolarka okienna z drewna mimo tego, iż jest o wiele bardziej estetyczna, będzie od nas wymagać regularnych prac związanych z konserwacją. Co najmniej raz na dwa lata będziemy musieli przeprowadzić prace konserwacyjne polegające na oczyszczeniu ram okiennych i zamalowaniu ich na nowo drewnochronem lub innym impregnatem do drewna. W przypadku stolarki z PCV nie będziemy mieć tego typu trudności, aczkolwiek z drugiej strony z biegiem czasu stolarka z PCV zacznie wytracać swój kolor w wyniku silnego działania promieni UV. Można więc powiedzieć, iż w tym szczególnym przypadku będziemy mieć do czynienia z wadami i zaletami obydwu rozwiązań, toteż kwestię decyzji należałoby każdemu z nas pozostawić oddzielnie. Aby każdy mógł sam się zastanowić nad tym czego oczekuje od swoich okien w zakresie estetyki i podjął decyzję, która będzie odzwierciedleniem tych potrzeb.

Parametry techniczne okien.

Skoro już podejmiemy decyzje w zakresie wyboru stolarki okiennej z drewna czy też PCV, koniecznie trzeba będzie zwrócić uwagę na kwestię parametrów technicznych poszczególnych okien. Chodzi przede wszystkim o komfort ich użytkowania, ale także o kwestie izolacji termicznej oraz akustycznej. W szczególności zaś o kwestię izolacji termicznej, bowiem od tego zależne będą koszty ogrzewania naszego domu. W tym przypadku istotnym parametrem będzie współczynnik przenikalności cieplnej, stanowiący o tym, jak wiele energii cieplnej zostanie przepuszczonej przez płaszczyznę okna. Im niższy będzie ten parametr tym lepiej dla nas i naszego portfela w sezonie zimowym. Bardzo istotny będzie też parametr izolacji akustycznej, który będzie odpowiadać za to, jak wiele hałasów zewnętrznych będzie przedostawać się do wnętrza naszego domu. Będzie to przekładać się na komfort wypoczynku w zaciszu domowym, szczególnie w sytuacji, kiedy będziemy mieć ochotę na popołudniową drzemkę, czy też staniemy przed koniecznością odespania nocnej zmiany w pracy, a niedaleko okna sąsiad postawił piaskownicę dla dzieci.