Wrzody żołądka, przyczyny, objawy i leczenie.

Wrzody żołądka, przyczyny, objawy i leczenie.

18 sierpnia, 2022 0 przez Infopress

Wrzody żołądka i dwunastnicy (choroba wrzodowa), to zdecydowanie najczęstsza choroba przewodu pokarmowego. Ogólnie, wrzody są ubytkami w błonie śluzowej, wyściełającej żołądek oraz dwunastnicę, za które odpowiedzialna jest bakteria Helicobacter pylori. Ogólnie jest to choroba bardzo dokuczliwa, powodująca uczucie nieprzyjemnego pieczenia w okolicy mostka. Warto jednakże pamiętać o tym, iż jest możliwe skuteczne jej leczenie. Wrzody żołądka możemy wyleczyć odpowiednią terapią, ale także poprzez zmianę swojego trybu życia a przede wszystkim nawyków żywieniowych.

Czym dokładnie są wrzody żołądka?

Tak jak już wspomnieliśmy, są to ubytki w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy. Ubytki te mogą być powodowane przez zakażenie Helicobacter pylori, lub też przez przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). W wyniku ubytków błony śluzowej dochodzi do podrażnienia tkanek poprzez substancje będące składnikiem treści żołądkowej, które odpowiadają za trawienie pokarmów. W wyniku podrażnienia dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, uszkodzenia tkanek i ich ubytku. Do tego dochodzi także skrzepowa martwica dookoła ubytku.

Dlaczego chorujemy na wrzody żołądka?

Podstawową przyczyną pojawia się wrzodów żołądka, są zaburzenia równowagi pomiędzy odpornością błony śluzowej żołądka, a ilością substancji wywołujących podrażnienia. Wśród najważniejszych przyczyn, wywołujących wrzody żołądka, możemy wyszczególnić:

  • Zakażenie Helicobacter Pylori
  • Przyjmowanie leków takich jak NLPZ
  • Produkty drażniące żołądek: ocet, mocny alkohol, pieprz, ostra papryka, kawa, czy też napoje gazowane.
  • Palenie papierosów
  • Przewlekły stres i nadmierne napięcie nerwowe.

Warto tutaj podkreślić, iż wrzody żołądka mogą się rozwinąć także w wyniku innych chorób i dolegliwości. Często, w ogóle nie jest możliwe określenie przyczyn powstawania wrzodów, co jest określane mianem idiopatycznych wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Najbardziej charakterystycznym objawem jest ból w okolicy mostka, który pojawia się 1-3 godzin po posiłku. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują natychmiast po zżyciu środków zobojętniających kwas żołądkowy, lub też po zjedzeniu. Dodatkowymi objawami mogą być nudności, wymioty, wzdęcia, naprzemienne zaparcia i biegunki, brak apetytu, zgaga, spadek masy ciała, nieprzyjemny gorzki posmak w ustach. Często choroba przebiega także bezobjawowo. Może jednak przebiegać w ciężki sposób, w wyniku czego może dochodzić do zwężenia odźwiernika, krwawienia i perforacji wrzodu.

Leczenie wrzodów żołądka

Wrzody żołądka i dwunastnicy możemy oczywiście skutecznie leczyć. Przede wszystkim jednak należy sobie zdać sprawę z tego, iż bez odpowiedniej zmiany nawyków żywieniowych, będzie to leczenie dające chwilową poprawę. Kluczowe będzie jednak wykrycie przyczyn pojawienia się wrzodów. W przypadku bowiem zakażenia bakterią Helicobacter pylori, będzie konieczne przeprowadzenie antybiotykoterapii, a celu pozbycia się zakażenia.
W toku leczenia należy także unikać niektórych produktów spożywczych, takich jak: napoje gazowe, kakao, biały cukier, alkohol, mocna herbata i kawa, słodycze, sery (żółty, wędzony, topiony i pleśniowy). Warto także unikać sytuacji stresogennych oraz leków działających drażniąco na śluzówkę żołądka.

Zioła na wrzody żołądka i dwunastnicy.

Dodatkowo, możemy także stosować odpowiednio dobrane zioła na wrzody żołądka. Będą one jednak zażywane przede wszystkim w celu złagodzenia występujących objawów, oraz uzupełnienia składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Musimy jednakże pamiętać, iż zioła na wrzody żołądka nie będą w stanie skutecznie wyleczyć wrzodów bez stosowania wspomnianych wyżej rozwiązań. Zawsze koniecznością będzie wizyta u lekarza celem przeprowadzenia badań mających na celu określenie bezpośrednich przyczyn powstawania wrzodów. Dopiero potem możliwe będzie podejmowanie jakichkolwiek działań, mających na celu skutecznie leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy.