Wdrożenie ogrzewania kanałowego i korzyści z tego tytułu płynące.
28 stycznia, 2020Wymiana systemu grzewczego w naszym domu, przede wszystkim powinna nieść za sobą konkretne korzyści. Nie ma większego sensu inwestowanie w nowe rozwiązania, które nie przekładają się na zwiększenie efektywności wykorzystania ciepła w naszych domach. W końcu ostatecznie chcemy zawsze obniżyć koszty, oraz zmniejszyć poziom zanieczyszczenia generowanego w celach grzewczych. Chcemy także podnieść w pewnym zakresie poziom komfortu w naszych własnych domach. Obecnie w tym zakresie dość dobrze sprawdza się zamontowanie ogrzewania kanałowego w miejsce wysłużonych grzejników ściennych. Trzeba jednakże zdać sobie sprawę z tego, iż jest to rozwiązanie specyficzne, gdzie trzeba pewne wymagania spełnić, iż jego wdrożenie było w ogóle możliwe.
W jakich warunkach możliwe jest wdrożenie ogrzewania kanałowego?
Aby grzejniki kanałowe mogły zapewniać ciepło w naszych domach, przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy będziemy w ogóle mieć możliwość ich zamontowania. Każdy grzejnik ma swoją głębokość, czyli w pewnym sensie wysokość. Najmniejsze grzejniki w tym przypadku to 10cm. Trzeba będzie więc dysponować możliwością wykonania wcięcia w podłogach na taką właśnie głębokość. Z doświadczenia możemy powiedzieć, iż niestety nie zawsze jest to możliwe. Szczególnie w przypadkach starszych budynków gdzie podłogi, czy tez wręcz stropy pomiędzy piwnicami a parterem są zbyt cienkie. O ile jeszcze w przypadku pomieszczenia piwnicznego, można by jakoś zaakceptować grzejniki wystające w stropie, to już w przypadku zbyt cienkich stropów pomiędzy parterem a pierwszym piętrem, wyklucza takie możliwości montażowe. Drugą kwestią jest to, iż wycięcie kanałów nie może wpływać na naruszenie struktury nośnej podłóg. W związku z tym też, nie wszędzie będziemy mieć możliwość wdrożenia ogrzewania kanałowego. Zawsze trzeba będzie w pierwszej kolejności starannie sprawdzić warunki panujące w budynku, zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac, aby ostatecznie nie doprowadzić do poważnych uszkodzeń budynku.
Korzyści płynące z zastosowania ogrzewania kanałowego.
Warto sobie tutaj także powiedzieć o tym, na jakie korzyści będziemy mogli liczyć w przypadku zastosowania w naszych domach ogrzewania kanałowego. Otóż przede wszystkim, zwiększeniu ulegnie poziom komfortu termicznego w pomieszczeniach mieszkalnych. W przypadku grzejników kanałowych, mamy do czynienia z rozprowadzaniem ciepła od poziomu samej podłogi. Jeśli zaś chodzi o grzejniki ścienne to rozprowadzają ciepło od wysokości około 80cm. Najniższe partie pomieszczenia w związku z tym są w przypadku grzejników ściennych nieodpowiednio dogrzane. Zastosowanie grzejników kanałowych będzie tutaj więc zbliżone w efektywności do ogrzewania podłogowego. Poza tym, rozprowadzanie ciepłego powietrza jest wymuszone wentylatorem, oczywiście cichym i oszczędnym, co także przekłada się na lepsze i szybsze nagrzewanie pomieszczeń, czy też utrzymywanie ciepła w ich wnętrzu.
Generalnie, ogrzewanie kanałowe jest rozwiązaniem bardziej efektywnym, które pozwala nam poczynić nawet pewne oszczędności. Szacunkowo, można osiągnąć nawet do 15% oszczędności z tego tytułu, przy odpowiednim wykonaniu całej instalacji. To zaś są całkiem konkretne sumy, które możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu domu.