Wbijanie pali zbrojeniowych przy wykorzystaniu koparki.

Wbijanie pali zbrojeniowych przy wykorzystaniu koparki.

4 marca, 2021 0 przez Infopress

W toku realizacji prac budowlanych, bardzo często pojawia się konieczność zastosowania rozwiązań umożliwiających wbijanie pali zbrojeniowych do gruntu. W tym przypadku, najczęściej wykorzystywane są koparki, uzbrojone w młot hydrauliczny ze specjalną nakładką, bądź w specjalnie przystosowany już młot do wbijania pali. W każdym razie, tego typu podejście do realizacji takich prac, zapewnia nam wysoki poziom ich efektywności. Można nawet powiedzieć, iż wbijanie pali zbrojeniowych z zastosowaniem koparki będzie zdecydowanie najbardziej efektywnym rozwiązaniem, na jakie obecnie można sobie pozwolić. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej samej technologii wbijania z wykorzystaniem koparki i młota hydraulicznego do wbijania pali.

Jak przebiega wbijanie pali zbrojeniowych z zastosowaniem koparki i młota hydraulicznego?

Przede wszystkim, aby możliwe było wbijanie pali zbrojeniowych, niezbędna jest koparka, wyposażona w młot hydrauliczny o odpowiedniej energii uderzenia. Dobór właściwej maszyny jest tutaj uzależniony od rozmiarów pali, głębokości ich wbijania, oraz gruntu, w jakim realizowane będą prace. Znajdziemy więc przypadki, kiedy wystarczającym rozwiązaniem będą minikoparki, jak również takie, kiedy konieczne będzie zastosowanie dużej koparki gąsienicowej. W każdym z tych przypadków będziemy mieć możliwość wykorzystania dwóch rozwiązań. Można będzie zastosować klasyczny młot hydrauliczny do wyburzeń z dodatkową nakładką do wbijania pali, lub odrębny, dedykowany młoty hydrauliczne do koparek i koparko-ładowarek.
Oczywiście rozsądniejszym wyjściem będzie zawsze wykorzystanie młota do wbijania pali. Dedykowane narzędzie zapewnia nam bowiem lepszy poziom efektywności realizowanych prac. Poza tym, dedykowane narzędzie osiąga także większą energię uderzenia bez negatywnego wpływu na ramię maszyny, na której jest zamontowane. W każdym razie, będzie to opcją o wiele bardziej korzystną. Bez względu na fakt, czy chodzi młot do wbijania pali do minikoparek, czy też do dużych koparek.

Dobór właściwego narzędzia do wbijania pali zbrojeniowych.

Właściwy dobór młota do wbijania pali zbrojeniowych jest tutaj kwestią kluczową, jeśli chodzi o efektywność realizowanych prac. Bardzo ważne jest to także ze względu na kwestie związane ze zużyciem ramienia koparki. Nadmierne jego obciążenie, będzie bowiem prowadzić do zbyt szybkiego zużywania się. Młot hydrauliczny, zarówno klasyczny jak i ten, służący do wbijania pali, powinien być idealnie dobrany pod kątem konkretnej koparki. Właściwy dobór młota, zapewnić nam może przede wszystkim producent, lub jego generalny dystrybutor. Dlatego też, najlepiej pozyskiwać młot nowy, z rynku pierwotnego, co pozwoli na jego właściwy dobór, jak również zapewni nam gwarancję na ewentualne uszkodzenia powstałe nie w wyniku wadliwej eksploatacji.

Podsumowanie

Musimy tutaj więc zauważyć, iż wbijanie pali zbrojeniowych z wykorzystaniem młota hydraulicznego do koparek, jest o wiele bardziej efektywne, niż jakakolwiek inna technologia w tym zakresie. Kluczowym jest jednak właściwe dopasowanie młota do konkretnego modelu koparki. Tak, aby nie doprowadzić do nadmiernego obciążenia jej ramienia, a tym samym nawet do jego uszkodzenia.