Wałki malarskie i ich eksploatacja.

Wałki malarskie i ich eksploatacja.

24 stycznia, 2022 0 przez Infopress

Wałki malarskie, to jedne z podstawowych obecnie narzędzi malarskich. Umożliwiają nam one sprawne i przede wszystkim szybkie pokrywanie farbą dużych powierzchni. Dodatkowo, wałki malarskie możemy wałek zamontować na przedłużeniu teleskopowym, co pozwala na malowanie ścian i sufitów na dużych wysokościach, bez zastosowania drabiny. Jest to więc narzędzie podnoszące znacznie wygodę i tempo realizacji prac malarskich. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób poprawnie eksploatować wałki malarskie, bowiem pozwoli to na wydłużenie ich żywotności, oraz uniknięcie różnorodnych problemów podczas prac malarskich.

Jak skonstruowane są wałki malarskie?

Same wałki malarskie to nic innego jak specjalny wałek o szerokości kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów i średnicy około 8-10 cm. Wewnątrz znajduje się cienki długi otwór z łożyskami, które zapewniają sprawny obrót wałka po jego zamontowaniu na rączce stalowej z plastikowym uchwytem. Od zewnętrznej strony wałki pokryte są włosiem, bądź też gąbką, w zależności od przeznaczenia konkretnego wałka. Konstrukcja jest na tyle przemyślana i dobra, iż wałki malarskie możemy eksploatować przez bardzo długi czas. Aczkolwiek pod warunkiem, iż będziemy o nie prawidłowo dbać.

Malowanie z zastosowaniem wałka.

Samo malowanie ścian czy też sufitów przy wykorzystaniu wałka malarskiego jest stosunkowo proste. Potrzebujemy jednak specjalną kuwetę na farbę. Składa się ona ze zbiornika na farbę, w którym będziemy zanurzać wałek, oraz płaskiej, ryflowanej powierzchni do wyciskania nadmiaru farby. Po zanurzeniu wałka w farbie, należy kilkakrotnie, mocno dociskając wałek do ryflowanej powierzchni wycisnąć z niego nadmiar farby. Następnie wałek kierujemy na ścianę, gdzie w pierwszej kolejności, delikatnie rozcieramy grubszą warstwę farby na większej powierzchni. Potem pozostaje już tylko rozwałkowanie nałożonej farby na całej powierzchni aż do prawidłowego pokrycia farbą danego fragmentu ściany czy sufitu.

Jak dbać o wałki malarskie?

Aby wałek służył nam wystarczająco długo, musimy o niego dbać. Pozostawienie wałka po malowaniu na długi czas, jest równoznacznego z jego niemal całkowitym zniszczeniem. Zaschnięta na włosi i gumowym podłożu farba będzie utrudniać jakiekolwiek, dalsze realizacje. Jeśli więc musimy pozostawić wałek na dłuższy czas, na przykład na kilka godzin, trzeba go szczelnie zawinąć w worek (może być taki na śmieci). To pozwoli uniknąć wysuszenia farby i po kilku godzinach przystąpienie do kontynuacji prac malarskich.

Po skończonej pracy natomiast, należy wałek starannie umyć z pozostałości farby. W tym celu możemy skorzystać z węża pod dużym ciśnieniem. Bądź umyć wałek ręcznie w umywalce pod ciepłą wodą, starannie wyciskając ręką pozostałości farby. Mycie prowadzimy do czasu, aż przepłukiwana przez wałek woda będzie czysta, bez jakichkolwiek zabarwień.

Podsumowanie.

Musimy więc powiedzieć, iż wałki malarskie to bardzo dobre i efektywne narzędzia malarskie. Przyczyniają się do znacznego wzrostu efektywności prowadzonych prac. Warto więc inwestować w dobrej klasy wałki. W tym zakresie, nawet polski producent wałków malarskich będzie w stanie dostarczyć nam wałki dobrej jakości. Musimy jednak pamiętać o tym, aby każdy wałek przed zakupem starannie sprawdzić pod tym kątem. Kupując dobry wałek za nieco większe pieniądze, zapewniamy sobie możliwość jego długotrwałej, bezproblemowej eksploatacji. Oczywiście pod warunkiem prawidłowego postępowania w trakcie realizacji prac malarskich, jak również po ich zakończeniu.