Utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV.

Utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV.

17 grudnia, 2020 0 przez Infopress

Nowoczesne technologie nie omijają praktycznie żadnej gałęzi przemysłu. Obecnie coraz bardziej spopularyzowanym rozwiązaniem w zakresie klejenia różnorodnych elementów, jest zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Jeśli chodzi o utwardzanie spoin klejowych, to w tym przypadku, zastosowaniem lamp UV ma liczne zalety. Przede wszystkim proces utwardzania może zostać znacznie skrócony. W niektórych przypadkach będzie to nawet kilkanaście zaledwie sekund. Ponadto, technologia ta ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach, ze względu na inne, stosunkowo liczne zalety. Warto więc powiedzieć sobie nieco więcej na ten temat, aby mieć chociażby podstawową wiedzę w tym zakresie.

Gdzie wykorzystuje się utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV?

Technologia tego rodzaju swoje zastosowanie znajduje w stosunkowo wielu branżach. Najczęściej możemy zetknąć się z jej wykorzystaniem w branży elektronicznej i elektrotechnicznej. Tutaj bardzo często mamy do czynienia z koniecznością klejenia ze sobą elementów różnomateriałowych, gdzie klejenie jest jedynym rozwiązaniem. W standardowych rozwiązaniach, bez utwardzania promieniowaniem UV, proces klejenia trwał bardzo długo. Dzięki temu, że wprowadzono utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV, czas utwardzania zminimalizowano do bardzo niewielkich wartości. W wielu przypadkach może to być nawet czas rzędu kilkunastu sekund.

Oczywiście utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV, jest wykorzystywane także w wielu innych branżach. Na przykład w przypadku produkcji sprzętu medycznego i optycznego. Wynika to z faktu bardzo wysokiej czystości spoin i ich odporności na czynniki fizykochemiczne. Ostatecznie technologia ta jest także wykorzystywana w motoryzacji, aczkolwiek już nie na tak wielką skalę, jak we wcześniej wymienionych branżach.

W każdym razie, utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV, zapewnia nam liczne korzyści, dla których jest to technologia tak bardzo popularna.

Korzyści płynące z utwardzania spoin promieniowaniem UV.

utwardzanie spoin klejowychSkoro mówimy tak dużo o korzyściach płynących z zastosowania tego typu technologii, to warto sobie te korzyści nieco bardziej wyszczególnić. Do najważniejszych będziemy tutaj zaliczać:

  • Szybki czas utwardzania – w niektórych przypadkach jest to czas rzędu nawet kilkunastu sekund.
  • Długi czas żywotności – zanim konieczne stanie się utwardzenie spoiny, mamy nawet do 60 minut czasu, w którym można dowolnie manipulować klejonymi przedmiotami. Można także przygotować ich więcej, aby wykorzystać duży promiennik UV dla przemysłu i utwardzić kilkadziesiąt spoin jednocześnie.
  • Dobre parametry techniczne – spoiny są czyste i bardzo wytrzymałe. Nie są też wrażliwe na czynniki chemiczne.
  • Łatwe przygotowanie spoiny – w praktyce nie różni się niczym od standardowego przygotowania spoiny wykonywanej zwykłymi klejami.

Podsumowanie

Mamy tutaj więc bez wątpienia konkretne korzyści dla których utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV jest tak bardzo popularne. Liczne korzyści płynące z zastosowania tej technologii, są bardzo wyraźne, toteż wdrożenie tego typu rozwiązania zawsze podnosi efektywność pracy wielu przedsiębiorstw.