Utrzymanie czystego powietrza w warsztatach lakierniczych.
30 sierpnia, 2019Jedną ze zdecydowanie najważniejszych kwestii w przypadku prowadzenia prac lakierniczych, jest zadbanie o czystość powietrza w strefie bezpośredniego nakładania lakieru. Tutaj kluczową kwestią jest to, aby zanieczyszczenia nie przedostawały się do strumienia mgiełki lakierniczej wydobywającej się z pistoletu lakierniczego. Jeśli będą się tam przedostawać, to zaczną się mieszać ze strumieniem lakieru, a skutkiem tego będą także trafiać na lakierowaną powierzchnię. W wyniku tego, powierzchnia będzie nierówna, chropowata i narażona na szybsze uszkodzenia. Będzie także mniej odporna na działanie innych czynników zewnętrznych. Dlatego też, należy zadbać o to, aby strefa robocza w warsztatach lakierniczych, była jak najbardziej zabezpieczona przed lotnymi zanieczyszczeniami.
Filtracja zewnętrzna i wewnętrzna.
Aby osiągnąć odpowiedni poziom czystości atmosfery roboczej w warsztacie lakierniczym, należy zastosować odpowiedniej jakości filtrację powietrza. Tutaj zaś możemy wyróżnić dwa rodzaje filtracji powietrza, z czego każdy będzie zajmować się oczyszczaniem w innym zakresie.
- Filtracja zewnętrzna – to odpowiednia wentylacja z oczyszczaniem powietrza. Na kanałach wlotowych powietrza, montowane są filtry kieszeniowe, których zadaniem jest przechwycenie maksymalnej ilości lotnych zanieczyszczeń pochodzenia zewnętrznego.
- Filtracja wewnętrzna – w tym zakresie stosuje się odpowiednie filtry ścienne, podłogowe i sufitowe. Ich zadaniem jest wchłaniać do swojego wnętrza, wszystkie, osiadające na ich powierzchni zanieczyszczenia. Dzięki temu nie będą ponownie wzbijane w powietrze przez przemieszczających się pracowników oraz maszyny stolarskie.
Warto tutaj więc zainwestować w odpowiedni filtr sufitowy dla lakiernictwa, tak jak i w podłogowy oraz naścienny. Pozwolą one nam skutecznie przechwytywać zanieczyszczenia przedostające się przez zewnętrzną filtrację, jak i powstające bezpośrednio wewnątrz warsztatu lakierniczego.
Wewnętrzna kabina lakiernicza i jej funkcjonalność.
Bardzo dobrym rozwiązaniem podnoszącym w znacznym zakresie jakość realizowanych prac będzie wewnętrzna kabina lakiernicza. Jest to jakby dodatkowe pomieszczenie wewnątrz warsztatu. Starannie odizolowane od otoczenia, z własnym, autonomicznym systemem filtracji i sprężania powietrza, zapewnia nam najwyższe, możliwe do osiągnięcia warunki jakościowe do realizacji prac lakierniczych. Oczywiście należy pamiętać o tym, iż filtr do wyposażenia kabiny lakierniczej będzie trzeba regularnie wymieniać, co pociąga za sobą spore koszty. Jednakże podniesienie poziomu jakości realizowanych prac w tym przypadku rekompensuje te wydatki w dwójnasób. Warto więc pamiętać o takiej możliwości. Jest to bowiem inwestycja, która przyczyni się do możliwości osiągnięcia jeszcze lepszego poziomu jakości realizowanych prac. Warto o tym pamiętać, bowiem może się to okazać jak najbardziej przydatne w przyszłości.