Uprawa różaneczników w przydomowych ogrodach.
29 grudnia, 2016Prowadzenie przydomowego ogrodu wymaga od każdego z nas nie lada poświęcenia. Trzeba przecież zadbać o prawidłowe nawożenie i nawadnianie wszystkich roślin. Trzeba także stale dbać o rozwój ogrodu, aby z roku na rok stawał się coraz piękniejszy. Jednym zaś z ciekawszych rozwiązań estetycznych, które pozwoli nam na nieco ulgi i wytchnienia jest nasadzenie Różaneczników. Są to krzewy z rodziny wrzosowatych, wieloletnie, które wspaniale prezentują się zarówno w porze kwitnienia, jak i w zimie (odmiany zimozielone). Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej, kwestii uprawy Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, w polskich warunkach.
Spis treści, czyli co w artykule
Odpowiednie przygotowanie stanowiska pod uprawę Różaneczników.
Nie da się ukryć, iż Różaneczniki jako krzewy, naturalnie rosnące w górskich regionach azjatyckich oraz Ameryki Północnej, powinny mieć odpowiednio dobrane i przygotowane stanowisko. Takie, aby w jak największym zakresie spełniało naturalne warunki, wymagane przez krzew. W naturalnym środowisku wybierają one przede wszystkim miejsca zacienione o sporym poziomie wilgotności, toteż warto o takie stanowisko pod uprawę Różanecznika zadbać. Bardzo dobre jest zlokalizowanie stanowiska w pobliżu większego drzewa, przy czym należy szczególną uwagę zwrócić aby były to drzewa o stosunkowo głębokim systemie korzeniowym. Wynika to z faktu tego, iż Różanecznik charakteryzuje się raczej dość płytkim systemem korzeniowym, wobec czego większe drzewo o podobnym systemie podebrało by natychmiast naszym Azaliom wszystko to co w glebie najcenniejsze.
Wybór stanowiska pod uprawę Różaneczników.
Osobną kwestią jest przygotowanie samego stanowiska, bowiem tutaj należy zadbać o odpowiednio kwaśną glebę. Różaneczniki raczej wolą glebę o poziomie pH w przedziale 4,5 – 6,5, toteż powinniśmy przygotować odpowiednią mieszankę gleby, a następnie wypełnić nią dołek, o wymiarach, co najmniej dwukrotnie głębszych niż wysokość bulwy korzeniowej i tak samo szerszym od szerokości bulwy.
Mieszanka gleby do uprawy Różaneczników.
Przygotowanie gleby w zasadzie nie jest niczym wyjątkowo skomplikowanym. Tutaj wystarczy wziąć i w równych proporcjach zmieszać ze sobą kompost ogrodniczy, korę sosnową i torf nie odkwaszany. Tak przygotowana mieszanka z całą pewnością będzie charakteryzować się wymaganym odczynem pH, a co za tym idzie, można śmiało wypełnić nią dołek przygotowany na stanowisku nasadzenia Różanecznika.
O czym pamiętać uprawiając Różaneczniki?
Oczywiście w trakcie samej uprawy musimy także sporo czasu poświęcić naszym krzewom, które wymagają głównie systematycznego nawadniania. Nie musimy natomiast zajmować się zupełnie kwestią cięć pielęgnacyjnych, a co najwyżej na jesień usunąć zeschnięte gałęzie, aby tym samym zrobić miejsce na nowe. Przed samą zimą warto jeszcze zadbać o wyjątkowo obfite nawodnienie, i ogacenie korzenia słomą czy też sianem, co zapewni jeszcze lepsze warunki do przetrwania sezonu zimowego, choć i tak, Różaneczniki są bardzo dobrze dostosowane do przetrwania okresu mrozów.