Uprawa Rhododendronów w ogrodzie.

Uprawa Rhododendronów w ogrodzie.

18 grudnia, 2020 0 przez Infopress

Rośliny z rodziny Rhododendron, stanowią bardzo ciekawe rozwiązanie w naszych przydomowych ogrodach. Przede wszystkim, nie mają one nadmiernych wymagań w zakresie uprawy i pielęgnacji. Dlatego też uprawa Rhododendronów w ogrodzie staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Warto tutaj także podkreślić fakt, iż będziemy mogli wykorzystać stosunkowo duża ilość odmian, dzięki czemu, każdy z nas znajdzie odpowiednie odmiany, pasujące estetycznie do jego ogrodu. Jeśli prawidłowo przygotujemy się do uprawy Różaneczników i Azalii w naszych ogrodach, to z całą pewnością efekty uprawy będą bardzo dobre. Wystarczy pamiętać o kilku najistotniejszych w tym przypadku kwestiach.

Czego wymaga od nas uprawa Rhododendronów w ogrodzie?

Tak jak już wspomnieliśmy, uprawa Rhododendronów w ogrodzie nie jest nadzwyczaj wymagająca. Niemniej jednak kilka kwestii w tym przypadku jest ważnych. Jeśli prawidłowo do nich podejdziemy, to w przyszłości nie będziemy mieć żadnych trudności. Poza tym zarówno Różaneczniki jak i Azalie, mają stosunkowo niskie wymagania jeśli chodzi o kwestię pielęgnacji. Trzeba jedynie skupić się na prawidłowym przygotowaniu stanowiska nasadzenia, oraz wyborze odmian, które poradzą sobie z przezimowaniem w naszej strefie klimatycznej.

Przygotowanie stanowiska dla Rhododendronów.

uprawa Rhododendronów w ogrodzieKwestią najbardziej istotną dla uprawy Rhododendronów w naszych ogrodach jest prawidłowe przygotowanie stanowiska. Będzie tutaj chodzić zarówno o jego wybór jak i o przygotowanie niezbędnej gleby. Rośliny z rodziny Rhododendron wymagają od nas gleby o stosunkowo kwaśnym odczynie pH. Dlatego też najlepszą mieszanką będzie taka, składająca się w równych proporcjach z kompostu, kory sosnowej i torfu (nie odkwaszanego). Powinna ona mieć odczyn pH na poziomie 5,5-6.

Musimy jeszcze dobrać właściwe stanowisko. Różaneczniki i Azalie uwielbiają stanowiska stosunkowo zacienione i osłonięte. Pomaga im to przetrwać okres zimowy, kiedy temperatury są najmniej przyjazne. Dobrym stanowiskiem będzie tutaj takie, znajdujące się w sąsiedztwie innych roślin ogrodowych. Warto jednak pamiętać, iż aby sąsiedztwo charakteryzowało się głębokim systemem korzeniowym. Dzięki temu nie będzie kolidować z płytkim system korzeniowym Rhododendronów.

Wybór odpowiednich odmian.

Jeśli będziemy mieć zagwarantowane dobre stanowisko, oraz przygotowaną glebę, trzeba będzie jeszcze dobrać odpowiednie odmiany. Uprawa Rhododendronów w ogrodzie, wymaga od nas wyboru takich odmian, które poradzą sobie w trudnych warunkach zimowych. Tutaj jednak, niemal każdy dostawca Rhododendronów będzie w stanie bezproblemowo wybrać odmiany, które sobie w takich warunkach radzą doskonale. My musimy jedynie wybrać spośród nich te, które będą nam odpowiadać pod względem estetycznym.

Podsumowanie

Ostatecznie należy tutaj pokreślić, iż uprawa Rhododendronów w ogrodzie, nie jest niczym nader wymagającym. Jeśli przyłożymy się do kwestii przygotowania stanowiska i wybierzemy prawidłowo odmiany, radzące sobie w naszej strefie klimatycznej, to z cała pewnością nie będziemy mieć jakichkolwiek trudności.