Tura wysokogórska na szlaku alpejskim Haute Route
16 lipca, 2018Wśród trekkingów dla najbardziej doświadczonych górskich podróżników, zdecydowanie najbardziej popularnym szlakiem jest bez wątpienia szlak Haute Route, którego pokonanie stawia przed turystami poważne wyzwania. Przede wszystkim jego druga część, czyli tura wysokogórska stawia tutaj poważne wymagania, gdyż będziemy w tym przypadku poruszać się na wysokości nawet powyżej 3000 m. n.p.m. a także na tej wysokości nocować w wysokogórskich schroniskach. Generalnie można przyjąć założenie, iż jest to trekking dla doświadczonych i wymagających turystów, którzy wiedzą czego chcą i potrafią się na takie wyzwanie solidnie przygotować.
Trasa Haute Route.
Sama trasa zaczyna się na terenach nizinnych o podnóża alpejskich szczytów, aby ostatecznie po kilku dniach wędrówki dojść na wysokość 3000 m. n.p.m., gdzie będzie przebiegać reszta szlaku. Tutaj z racji tego, iż trasa będzie wieść lodowcami, niezbędne będzie już profesjonalne wyposażenie alpinistyczne, takie jak:
- Raki – dopasowane do obuwia, które zagwarantują odpowiedni poziom przyczepności do podłoża na terenie lodowca.
- Czekan – który stanowi jedno z podstawowych narzędzi do wspinaczki w tak trudnym terenie.
- Uprząż dolna – służąca do spięcia się lina asekuracyjna z pozostałymi uczestnikami wyprawy, co podnosi poziom bezpieczeństwa.
Oczywiście trzeba będzie jeszcze posiadać nieco wprawy w posługiwaniu się tego typu sprzętem alpinistycznym, toteż warto przed samą wyprawą na szlak Haute Route przeprowadzić kilka pomniejszych wypraw w podobnym, zbliżonym poziomem trudności terenie. Dzięki temu nie tylko przetestujemy posiadany sprzęt przed wyprawą, ale także pozyskamy wprawę w posługiwaniu się nim, co na szlaku z całą pewnością będzie przesądzać o naszym bezpieczeństwie.
Odpowiednie przygotowania
Oczywiście poza konkretnym ekwipunkiem i sprzętem alpinistycznym, niezbędnym na wyprawie, koniecznością będzie także solidne przygotowanie się do wyprawy. Bez tego niestety nie uda nam się sprostać trudom tej poważnej i karkołomnej wręcz wyprawy. W pierwszej kolejności trzeba będzie popracować nad naszą kondycją i wydolnością, bowiem na wysokości powyżej 3000 metrów będziemy mieć ograniczoną ilość tlenu. Wobec tego też, warto aby nasz organizm był w stanie skutecznie go wykorzystywać w każdej ilości. Warto także przygotować się pod kątem kondycji, aby nasz organizm mógł lepiej sobie radzić pod silnym naporem i pokonywać trudność wielogodzinnego marszu w trudnym terenie. Ostatecznie warto także popracować nad swoją siła fizyczną, która także okazuje się w tego typu sytuacjach dość przydatnym narzędziem do pokonywania trudności na tak wymagających trasach jak szlak Haute Route.
Podsumowując, trzeba tutaj więc powiedzieć, iż szlak Haute Route jest jednym z bardziej wymagających, przeznaczonych do najbardziej doświadczonych górskich wędrowców. Tutaj nie radzimy zapuszczać się na tego typu trasy osobom bez odpowiedniego doświadczenia wysokogórskiego, bowiem może się to bardoz szybko skończyć tragedią.