Trekking dla profesjonalistów – trasa Haute Route.

Trekking dla profesjonalistów – trasa Haute Route.

28 czerwca, 2018 0 przez Infopress

Wyjazdy trekkingowe w ostatnich latach zyskały znacznie na popularności, wobec czego też, coraz większa ilość ludzi decyduje się na takowe wyprawy. Trzeba jednakże pamiętać o tym, iż nie wszystkie trasy będą przeznaczone dla każdego. Niektóre z nich, owszem nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania czy wyposażenia, niemniej jednak są także trasy, takie jak alpejska trasa Haute Route, które należą do najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Są to trasy przeznaczone dla profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie wyposażenie i doświadczenie, pozwalające im pokonywać najtrudniejsze odcinki. Zobaczmy jak to wygląda w przypadku Haute Route i czy rzeczywiście jest ona taka trudna, jak to wszyscy starają się nam przedstawić.

Wyposażenie niezbędne na trasie Haute Route.

O ile w przypadku standardowych wypraw trekkingowych, będziemy potrzebować przede wszystkim sprzętu takiego jak chociażby buty trekkignowe czy też solidna odzież trekkingowa, to już w przypadku trasy Haute Route tak lekko niestety będzie. Spora część trasy, a właściwie cała tura wysokogórska, będzie biec na wysokości powyżej 3500 m. n.p.m., gdzie będziemy także nocować w schroniskach wysokogórskich. Trasa prowadzić będzie lodowcami, wobec czego niezbędne będą dobrze dopasowane do naszego obuwia raki, jak również uprząż dolna, pozwalająca nam na wzajemne ubezpieczanie się z pozostałymi uczestnikami wyprawy. Elementami niezbędnymi na trasie będą także składane kijki oraz czekan. Te pierwsze pozwolą nam podczas podejść skutecznie przenieść część obciążenia z nóg na nasze ramiona, barki i ręce, co w perspektywie dłuższego marszu z całą pewnością jest bardzo istotnym aspektem. Czekan z kolej w wielu przypadkach będzie nam pomagać podczas wspinania się stromymi, oblodzonymi podejściami. Jednym słowem trekking trasą Haute Route będzie od nas wymagać posiadania sprzętu typowo alpinistycznego, co wymaga sporych nakładów finansowych.

Odpowiednie przygotowanie do wyprawy.

Nie da się też ukryć, iż trasa Haute Route jest bardzo wymagająca pod względem wytrzymałości, siły i kondycji, wobec czego też, warto z pewnym wyprzedzeniem zająć się odpowiednimi przygotowaniami do tego zadania. Przede wszystkim należy poprawić swoją wytrzymałość i kondycje, a więc regularna jazda na rowerze, wizyty na pływalni i siłowni, powinny wejść w naszą codzienność. Ćwiczenia fizyczne z całą pewnością pozwolą nam osiągnąć o wiele lepszy poziom wytrzymałości, wydolności i kondycji, które na szlaku Haute Route, będą niezbędne. Tym bardziej, iż trasa wiodąca na takiej wysokości będzie w dużym zakresie ograniczać ilość tlenu, jaki dostawać się będzie do naszego organizmu. Tak więc przygotowanie się na jego skuteczne wykorzystywanie przez nasz organizm będzie tutaj kwestią nadrzędną. Generalnie rzecz więc ujmując, możemy powiedzieć, iż trasa alpejska Haute Route, należy do zdecydowanie najtrudniejszych i najbardziej wymagających, wobec czego początkujący pasjonaci wypraw trekkingowych, powinni sobie ją raczej odpuścić, przynajmniej do czasu nabrania większego doświadczenia i wprawy.