Trekking alpejski trasa Haute Route.

Trekking alpejski trasa Haute Route.

9 stycznia, 2018 0 przez Infopress

Wśród wszystkich możliwości wyjazdów trekkingowych, jedną ze zdecydowanie najciekawszych a jednocześnie najbardziej wymagających jest wyjazd w Alpy na trasę Haute Route. Jest to jedna z tych tras, których pokonanie wymagać będzie od nas sporo wysiłku i zaangażowania, jak również odpowiedniego przygotowania i wyposażenia. Jakby nie patrzeć, większość trasy pokonywać będziemy na wysokości powyżej 3000 m n.p.m., korzystając z uprzęży, raków, wspinając się z wykorzystaniem sprzętu alpinistycznego oraz wędrując lodowcem. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej samej i trasie i wymaganiom jakie przed nami stawia, zanim zdecydujemy się na tak karkołomny krok i wykupimy wycieczkę na Haute Route.

Przygotowanie do trekkingu trasą Haute Route.

Aby bezproblemowo przetrwać na trasie Haute Route, koniecznością jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu. Przede wszystkim chodzi tutaj o niezbędne wyposażenie, niemniej jednak równie ważne będzie przygotowanie techniczne, kondycyjne oraz fizyczne. W końcu przez te kilka dni będziemy przebywać w terenie wysokogórskim, nocować na wysokości powyżej 3000 metrów, spać w schroniskach górskich, a podróżować z reguły trasami wiodącymi w terenie lodowcowym. Bardzo często trzeba będzie się wspinać z wykorzystaniem sprzętu alpinistycznego. Praktycznie całą trasę będziemy też zmuszeni pokonywać w uprzęży wzajemnie ubezpieczając się z pozostałymi członkami grupy. Generalnie trzeba powiedzieć, iż jest to trasa wybitnie wymagająca, toteż w przypadku początkujących podróżników jest absolutnie odradzana. Trzeba tutaj mieć za sobą wiele godzin spędzonych w terenie wysokogórskim, z uprzężą, rakami i czekanem w dłoni, aby bardzo dobrze wiedzieć, jak się zachować, i jak współpracować z resztą członków grupy, aby wyprawa była bezpieczna i gwarantowała nam niezapomniane, niczym nie zmącone wrażenia.

Niezbędne wyposażenie na trekking trasą Haute Route.

Wybierając się na trekking w Alpach trasą Haute Route musimy pamiętać o niezbędnym wyposażeniu, które będzie gwarancją bezpieczeństwa przez całą wyprawę. Oczywiście niezbędna będzie nam solidna odzież outdoorowa. Lekka i ciepła, bowiem klimat wysokogórski do najcieplejszych nie należy. Musimy także pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą plecak o sporej pojemności, w którym powinno się znaleźć sporo niezbędnego wyposażenia. Jeśli chodzi o kwestie najważniejszych elementów wyposażenia, to musimy pamiętać przede wszystkim o elementach takich jak:

  • Wodoodporne obuwie i odzież turystyczna
  • Bielizna termiczna
  • Plecak wodoodporny z możliwością podpięcia czekana
  • Czekan, raki, uprząż i niezbędne karabinki (można wypożyczyć na miejscu w cenie ok. 50 EUR od osoby)
  • Ciepła czapka i okulary przeciwsłoneczne
  • Termos na ciepłą kawę czy też herbatę
  • Pojemnik na wodę

To oczywiście tylko najważniejsze i najbardziej niezbędne elementy wyposażenia, które powinniśmy posiadać na trasie Haute Route, które zagwarantuje nam podstawowy komfort i bezpieczeństwo. Z całą pewnością każdy doświadczony trekkingowiec, będzie wiedział, jakie jeszcze elementy powinien ze sobą zabrać, zaś początkujący i tak nie mają czego tutaj szukać.