Trekking alpejską trasą Haute Route.

Trekking alpejską trasą Haute Route.

17 sierpnia, 2018 0 przez Infopress

Wśród wielu różnych tras trekkingowych, jedną ze zdecydowanie najtrudniejszych i najbardziej wymagających jest trasa Haute Route. Przez wielu pasjonatów trekkingów górskich uznawana za ukoronowanie wieloletniego zbierania doświadczenia. Szczególnie chodzi tutaj o jej wysokogórski odcinek, bowiem to właśnie tam dopiero zaczynają się prawdziwe wymagania. Tutaj już nie ma żartów. Do tego trekkingu, trzeba być naprawdę solidnie przygotowanym oraz posiadać sprzęt alpinistyczny, jak również umiejętnie się nim posługiwać. Warto więć sobie nieco przybliżyć tę trasę, gdyż z całą pewnością dla wielu jest to najtrudniejsza trasa w Europie i jedna z najtrudniejszych na całym świecie.

Dwa etapy trasy Haute Route.

na szlaku trasą Haute Route

na szlaku trasą Haute Route

Jedną ze zdecydowanie najciekawszych ofert biur podróży w zakresie wycieczki trasą Haute Route, będzie wycieczka organizowana przez biuro APTER. Jest ona bowiem podzielona na dwa etapy

  • Etap pierwszy – dostępny dla wszystkich, nie wymagający specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Bez problemu na tym etapie poradzą sobie nawet początkujący dopiero trekkingowcy. Warto jednak posiadać za sobą już kilka wypraw, aby cieszyć się podstawową wiedzą na temat poruszania się w górach.
  • Etap drugi – tura wysokogórska – przeznaczony tylko i wyłącznie dla doświadczonych i wprawnych wędrowców. Wymaga umiejętności posługiwania się i posiadania sprzętu alpinistycznego. Trasa będzie wieść na wysokości powyżej 3000 m. n.p.m., wobec czego trzeba cieszyć się dobrą kondycją i wydolnością tlenową. Część trasy pokonuje się w uprzęży i wzajemnym ubezpieczeniu, a wiedzie nawet lodowcem.

Generalnie wycieczka przeznaczona dla wszystkich ale nie w całości, gdyż na drugi etap nie każdy może sobie pozwolić. Zresztą przewodnik, który wyprawą kieruje ma ograniczoną możliwość opiekuńczą do kilku tylko osób. Wymagają tego względy bezpieczeństwa, wobec czego warto jednak z dużym wyprzedzeniem planować taką wyprawę, aby zdążyć się jeszcze załapać na wolne miejsca.

Przygotowanie do wyprawy.

tura wysokogórska trasą haute Route

tura wysokogórska trasą haute Route

O ile w kwestii etapu pierwszego wycieczki, nie trzeba się zanadto przygotowywać, poza standardowym wyposażeniem i przygotowaniem kondycyjnym, to etap drugi będzie od nas już wymagać sporego sprzętu, doświadczenia i solidnego przygotowania. Trzeba pamiętać, iż trekking trasą Haute Route będzie od nas wymagać posiadania specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Powinniśmy tutaj zaopatrzyć się przede wszystkim w sprzęt taki jak: raki dopasowane do obuwia, dolna lekka uprząż do asekuracji, czekan, składane kijki. Pozostałe wyposażenie będzie dokładnie takie samo jak w przypadku innych wypraw trekkingowych. Będziemy więc musieli posiadać dobry plecak, odzież, obuwie, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Wszystko to, co jest niezbędne na wyprawach trekkingowych, a co będzie w stanie zagwarantować nam wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu poruszania się po górskich trasach, lodowcach i półkach skalnych.