Szczotki malarskie i ich rodzaje.

Szczotki malarskie i ich rodzaje.

24 listopada, 2022 0 przez Infopress

Szczotki malarskie występują w wielu różnych wariantach, przeznaczonych do różnych prac. Umiejętny ich dobór do konkretnych zastosowań to bardzo istotna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę. Prawidłowo wybrana szczotka malarska to gwarancja wysokiego poziomu komfortu realizowanych prac, jak również efektów ich realizacji. Sprawdźmy więc, czym różnią się poszczególne szczotki malarskie, oraz na co zwrócić uwagę podczas ich doboru do konkretnych prac.

Czym różnią się poszczególne szczotki malarskie?

Wydawać by się mogło, iż szczotki malarskie są takie same. Jest to jednak złudzenie, bowiem mamy do czynienia z różnymi ich rodzajami, każda będzie zaś sprawdzać się w zupełnie innych zastosowaniach. Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi szczotkami.

  • Szerokość – szczotki malarskie występują w różnych rozmiarach. Im szersza szczotka tym większą powierzchnie będzie w stanie malować w krótszym czasie. Jednakże przy bardziej nierównych podłożach, może być kłopot z precyzyjnym rozprowadzaniem farby.
  • Grubość – będzie wpływać na to, ile jednocześnie farby będziemy w stanie nabrać na szczotkę. Im grubsza, tym więcej farby, jednakże samo jej rozprowadzanie będzie wymagać więcej siły.
  • Długość włosia – szczotki malarskie z włosiem krótkim będą sprawdzać się na przykład przy myciu ścian roztworem mydła. Szczotki z włosiem dłuższym będą już przeznaczone do rozprowadzania farb na powierzchniach płaskich.
  • Materiał wykonania włosia – to już będzie przekładać się na zastosowanie szczotki do konkretnego rodzaju farby. Inne włosie będzie w szczotkach do farb lateksowych, a inne w przypadku farb emulsyjnych czy tez akrylowych. Każdorazowo musimy na tę kwestię zwracać szczególną uwagę.

Właściwy wybór szczotek malarskich.

Musimy więc przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby prawidłowo dobierać szczotki malarskie do konkretnego zakresu prac malarskich. W pierwszej kolejności musimy więc określić, jakiego rodzaju farby będziemy używać, aby dobrać szczotkę o właściwym włosiu. Warto także zwrócić uwagę na ergonomię użytkowania danej szczotki. W tym jednak celu trzeba będzie osobiście szczotkę wziąć do ręki i zobaczyć jak leży w dłoni, czy praca będzie wygodna.

W kwestii jakości wykonania, także musimy samodzielnie ocenić kwestie tego, czy szczotki malarskie są godne naszej uwagi. Ze swojej zaś strony możemy powiedzieć, iż szczotki produkowane w Bielsku przez firmę Befaszczot, należą obecnie do jednych z najlepszych szczotek pod względem jakościowym na rynku. Wybierając więc szczotki do malowania, warto wziąć pod uwagę produkty firmy Befaszczot.

Podsumowanie.

Jednym słowem, trzeba powiedzieć, iż dobrze dobrane szczotki malarskie to podstawa jeśli chodzi o realizację prac malarskich. W przypadku nieprawidłowego doboru szczotki, z reguły nie będziemy w stanie osiągnąć zakładanych rezultatów pracy. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na to, aby wybrać odpowiednie jakościowo i prawidłowo dopasowane do zakresu prac szczotki malarskie. To pozwoli nam osiągnąć dobre efekty pracy i przy okazji, zapewnić sobie wygodne i komfortowe warunki pracy.