Skuteczne zabezpieczenie warstw podbudowy drogowej.

Skuteczne zabezpieczenie warstw podbudowy drogowej.

3 sierpnia, 2017 0 przez Infopress

Budowa dróg i autostrad na chwilę obecną to jeden z newralgicznych punktów gospodarki większości państw, bowiem to w właśnie o skuteczny transport drogowy rozbija się większość wzrostu gospodarczego krajów rozwijających się. Dlatego też, należy tutaj za wszelką cenę zadbać o to, aby wznoszone drogi i autostrady były jak najbardziej odporne i wytrzymałe na proces eksploatacji. w tym celu należy zastosować najnowsze rozwiązania technologiczne, które pozwolą na dodatkowe wzmocnienie całej nawierzchni drogowej, a w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są nowoczesne materiały geosyntetyczne.


Czym są geosyntetyki?

Geosyntetyki to nowoczesne materiały wzmacniające do budowy dróg i autostrad, ale nie tylko, bowiem bardzo często ich zastosowanie można spotkać w przypadku budowy zbiorników wodnych (budownictwo hydrotechniczne), czy też do wzmacniania warstw składowisk odpadów. Dzięki ich zastosowaniu tworzone konstrukcje stają się bardziej odporne i stabilne, a to przecież spora oszczędność. Wszelkiego rodzaju geosyntetyczne maty antyerozyjne, geosiatki, geowłókniny, czy tez geokompozyty, to nowoczesne materiały wykonywane z włókien polimerowych, poliestrowych ora poliwinylowych, odporne na działanie sił mechanicznych oraz zapewniające dobre parametry izolacyjne. Tego typu mata antyerozyjna będzie jednym z lepszych rozwiązań gwarantujących nam możliwość efektywnego wzmacniania skarp i osuwisk, co okazuje się przydatne zarówno w budownictwie drogowym jak i hydrotechnicznym. Ich zastosowanie zapobiega postępującej erozji gleb i skał, a to w wielu przypadkach będzie przekładać się na wzmocnienie całej struktury technicznej osuwiska wzdłuż drogi, co przyczynia się do wydłużenia jej żywotności.

Zastosowanie geokompozytów.

Geokompozyty to mieszanka kilku geosyntetyków jednocześnie. Są to nowatorskie rozwiązania w tym zakresie, zapewniające nam jeszcze lepsze parametry techniczne, bowiem łączą w sobie właściwości na przykład geosiatek, geowłóknin i mat antyerozyjnych. Charakteryzują się także dobrym poziom drenowania wody na swojej wysokości, dzięki czemu też, ich zastosowanie będzie pełnić funkcje drenujące, a to także w wielu przypadkach jest kwestią bardzo istotną. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż wszelkiego rodzaju materiały geosyntetyczne, takie jak właśnie geokompozyt będą wręcz idealnym rozwiązaniem w zakresie wzmocnienia konstrukcji dróg czy też brzegów rzek i zbiorników wodnych. Koszty inwestycji są nieporównywalnie niskie w stosunku do efektywności zastosowania tego typu rozwiązań, toteż warto w tego typu przypadkach korzystać z tego typu innowacji technologicznych, bowiem pozwoli nam to osiągnąć wyższy poziom efektywności naszych prac w zakresie nowoczesnego budownictwa drogowego, czy też budownictwa hydrotechnicznego.