Różaneczniki i Azalie w przydomowym ogrodzie.

Różaneczniki i Azalie w przydomowym ogrodzie.

25 listopada, 2020 0 przez Infopress

Każdy z nas, z całą pewnością chce, aby jego przydomowy ogród był jak najbardziej estetyczny. Wymaga to jednak sporych nakładów finansowych oraz pracy. Warto jednakże na etapie planowania naszego ogrodu przemyśleć wszystko tak, aby w przyszłości pracy było jak najmniej. W końcu nie po to zakładamy przydomowy ogród, aby potem wiecznie w nim pracować, nie mając chwili czasu na skorzystanie z jego uroków i zażycie relaksu wśród zieleni. Planując więc nasadzenia, warto przemyśleć takie rośliny, które nie będą wymagać nadmiernej ilości prac pielęgnacyjnych. Tutaj zaś, możemy powiedzieć, iż to właśnie Różaneczniki i Azalie, wymagania mają zdecydowanie najniższe.

Jakie stanowisko lubią Różaneczniki i Azalie?

W tym zakresie, obydwie rośliny, mają bardzo zbliżone wymagania. Stanowisko powinno być wybrane w sąsiedztwie innych, najlepiej nieco większych roślin ogrodowych. Dzięki temu będzie ono osłonięte oraz zacienione, tak jak rośliny z rodziny Rhododendron lubią najbardziej. Trzeba jednakże zwrócić uwagę, aby rośliny sąsiednie charakteryzowały się raczej głębokim systemem korzeniowym. Wynika to z faktu tego, iż Różaneczniki i Azalie mają płytki system korzenny. Jeśli sąsiedzi będą mieć taki sam, to z racji swojej wielkości zabiorą naszym nowym roślinom cała wodę a wraz z nią niezbędne substancje odżywcze. Dobrym przykładem idealnego sąsiada dla Różaneczników i Azalii będzie miłorząb japoński.

Przygotowanie niezbędnej gleby.

Warto także podkreślić, iż hodowla Różaneczników i azalii w przydomowym ogrodzie, wymagać będzie od nas przygotowania właściwej gleby na stanowisku nasadzenia. W tym przypadku Różaneczniki i Azalie, lubią glebę nieco kwaśną, o odczynie pH w przedziale 5-6,5. Taką glebę oczywiście można kupić już gotową w workach. Będzie nią dysponować praktycznie każda hurtownia z Różanecznikami. Jednakże w przypadku większej ilości nasadzeń, wato kupić sobie składniki i samodzielnie ją przygotować. W tym celu musimy zaopatrzyć się w korę sosnową, kwaśny torf, oraz kompost. Składniki mieszamy w równych proporcjach. Można ewentualnie sprawdzić poziom pH miernikiem i w razie konieczności dodać któregokolwiek ze składników. Tak przygotowana gleba będzie bardzo dobra dla naszych nowych roślin.

Czy wszystkie Różaneczniki i Azalie nadają się do uprawy ogrodowej?

Okazuje się, iż niestety nie wszystkie Różaneczniki i Azalie mogą być bezproblemowo uprawiane w naszych ogrodach. Niektóre z odmian niestety nie są wystarczająco odporne na niskie temperatury. W naszej strefie klimatycznej zaś, bardzo często mamy do czynienia z temperaturami nawet 20 stopni poniżej zera w sezonie zimowym. Musimy więc wybierać tylko takie odmiany, które sobie bezproblemowo z tak niskimi temperaturami poradzą.

Podsumowanie

Chcąc więc uprawiać Różaneczniki i Azalie w przydomowym ogrodzie, musimy przede wszystkim zadbać o stworzeniem im dogodnych warunków wegetacyjnych. Poza tym, w zasadzie nie będziemy mieć żadnych większych wymagań pielęgnacyjnych.