Różanecznik i jego uprawa w różnych warunkach.
30 lipca, 2018Różanecznik to jedna z wielu roślin, stosunkowo rozpowszechnionych w naszym kraju. Jej popularność wynika głównie z prostoty uprawy, bowiem są to rośliny o niewielkich wręcz wymaganiach. Trzeba jedynie zadbać o prawidłowe przygotowanie stanowiska, to jest dobór miejsca nasadzenia oraz zapewnienie odpowiedniej mieszanki gleby. Warto tutaj przyjrzeć się kwestii uprawy Różaneczników w przydomowych ogrodach nieco bliżej, bowiem są to rośliny o wyjątkowej estetyce, gwarantujące nam wspaniałe efekty uprawy, przy bardzo nikłych nakładach pracy własnej.
Spis treści, czyli co w artykule
Selekcja odmian Różaneczników.
Zdecydowanie najważniejszą kwestią w przypadku uprawy Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, będzie dobór odpowiednich odmian do uprawy. Musimy tutaj pamiętać, iż w naszej strefie klimatycznej, będziemy mieć do czynienia ze stosunkowo srogimi zimami, kiedy temperatura może spać nawet grubo poniżej minus dwudziestu stopni Celsjusza. W takich warunkach nie wszystkie odmiany Różanecznika będą w stanie przetrwać zimę, aczkolwiek jest dużo odmian, które poradzą sobie z jeszcze większym mrozem. Pozostałe odmiany, mniej odporne na mrozy, możemy uprawiać jedynie w doniczkach, aby na samą zimę schować je przed mrozem na przykład do pomieszczeń gospodarczych. Na wiosnę zaś, znów je po prostu wystawiamy do ogrodu, gdzie będą dalej cieszyć nasze oczy.
Stanowisko do uprawy Różaneczników.
Bardzo ważną kwestią w uprawie Różaneczników jest prawidłowy wybór stanowiska nasadzenia. Jest to kwestia wręcz kluczowa, bowiem Różaneczniki uwielbiają zacienione i wilgotne miejsca. W tym przypadku, najlepiej zaś, jeśli stanowiska będziemy lokalizować w bezpośrednim sąsiedztwie większych roślin. Warto tutaj jednak pamiętać o tym, iż rośliny te powinny mieć głęboki system korzeniowy. Wynika to z faktu tego, iż Różaneczniki mają płytki, a więc większa roślina o płytkim systemie korzeniowym, po prostu zabierze naszym Różanecznikom wszystkie składniki odżywcze z gleby, a do tego nie możemy dopuścić.
Odpowiednia gleba.
Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest przygotowanie odpowiedniej gleby. Każdy Różanecznik uwielbia gleby stosunkowo kwaśne o odczynie pH w zakresie 5-6,5. Aby przygotować taką glebę, trzeba będzie zmieszać ze sobą trzy składniki w równych proporcjach. Będą to: gleba ogrodnicza, kora sosnowa i torf (nie odkwaszony). Mieszanka tego typu jest do zakupienia w każdym sklepie ogrodniczym, choć nie ma żadnych przeciwwskazań aby przygotować ją samodzielnie. warto jednak zaopatrzyć się w miernik pH, aby skontrolować czy odczyn jest utrzymany w dobrym przedziale.
Pielęgnacja Różaneczników.
Jeśli chodzi o kwestie związane z pielęgnacja Różaneczników, to musimy pamiętać, iż w zasadzie nie trzeba robić nic. Możemy co najwyżej usuwać stare gałęzie aby zrobić więcej miejsca na młode pędy. Koniecznością będzie jednak regularne nawadnianie, szczególnie w okresie braku opadów atmosferycznych. Tak samo należy solidnie nawodnić Różaneczniki przed nastaniem zimy, aby mogły nabrać odpowiedniej ilości substancji odżywczych, które pozwolą im przetrwać zimę.