Rodzaje pędzli malarskich oraz ich zastosowanie.

Rodzaje pędzli malarskich oraz ich zastosowanie.

25 marca, 2023 0 przez Infopress

W trakcie przeprowadzania prac malarskich w swoich domach, możemy wykorzystywać różne rodzaje pędzli malarskich do poszczególnych prac. Do dyspozycji mamy dość sporo różnych pędzli o zróżnicowanych kształtach, przeznaczonych do realizacji zupełnie innych zadań. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, jak wykorzystywać poszczególne rodzaje pędzli malarskich, aby osiągnąć maksymalnie wysoki poziom efektywności realizowanych prac malarskich.

Poszczególne rodzaje pędzli malarskich.

Poniżej wyszczególnimy konkretne rodzaje pędzli malarskich, oraz przytoczymy ich krótki opis, co pozwoli określić ich przeznaczenie oraz zastosowanie w pracach malarskich.

rodzaje pędzli malarskich - prawidłowe użytkowanie narzędzi malarskich

 • Pędzle płaskie – mają proste włosie, które jest przycinane pod kątem prostym. Są one idealne do malowania dużych powierzchni, jak ściany, podłogi i sufity. Mogą być również stosowane do aplikacji farb olejnych, akrylowych i wodnych.
 • Pędzle okrągłe – posiadają stożkową końcówkę z zaokrąglonym włosiem. Są one najlepsze do malowania linii krzywych, kół i innych kształtów zaokrąglonych. Są często używane do rysowania, konturowania i szczegółowego malowania.
 • Pędzle wachlarzowe – mają włosie ułożone w kształt wachlarza. Są one idealne do nakładania farby na duże powierzchnie, jak np. tła. Mogą również być używane do malowania roślinności, liści i gałęzi.
 • Pędzle płasko-okrągłe – połączenie pędzla płaskiego i okrągłego. Są one idealne do malowania zarówno dużych powierzchni, jak i detali. Ich zaokrąglone końce pozwalają na łatwe rysowanie i malowanie zaokrąglonych kształtów.
 • Pędzle klinowe – posiadają trójkątną końcówkę, która składa się z włosia różnej długości. Są one idealne do malowania szczegółów i linii krzywych. Mogą być również używane do tworzenia gradientów i cieniowania.
 • Pędzle płasko-wachlarzowe – połączenie pędzla płaskiego i wachlarzowego. Są one idealne do malowania dużych powierzchni, jak tła, oraz do tworzenia efektów tekstury.
 • Pędzle do malowania akwarelami – mają bardzo miękkie włosie i są idealne do malowania delikatnych, przejrzystych warstw farby akwarelowej.
 • Pędzle do malowania olejami – posiadają mocne włosie i są idealne do nakładania grubych warstw farby olejnej.
 • Pędzle do malowania farbami akrylowymi – posiadają twarde, syntetyczne włosie i są idealne do nakładania gęstych, kryjących warstw farby akrylowej.

Umiejętny dobór pędzli malarskich.

Warto przy tym pamiętać, iż umiejętnie dobierając poszczególne rodzaje pędzli malarskich do realizowanych prac, możemy zagwarantować sobie wysoki poziom jakości oraz efektywności realizacji poszczególnych zadań. Co istotne, już na etapie zakupu poszczególnych rodzajów pędzli, powinniśmy stawiać przede wszystkim na ich jakość wykonania. Zagwarantuje nam to wysoki poziom komfortu podczas malowania. Bardzo dobrze na tle konkurencji prezentują się chociażby szczotki i pędzle polskiej marki Favorite. Są to narzędzia malarskie wykonane z dobrych jakościowo materiałów, z dbałością o komfort i ergonomię pracy.

Pędzle malarskie gorszej jakości.

wybór narzędzi malarskichPędzle gorsze jakościowo będą niestety mało wygodne, a co gorsza, będą także charakteryzować się pewnymi cechami, utrudniającymi prawidłową realizację prac. Poniżej przedstawiamy listę cech, które pozwolą nam odróżnić pędzle gorszej jakości od tych lepszej jakości. Jeśli podczas doboru pędzli, natrafimy na którekolwiek z poniższych cech, raczej powinniśmy z takiego zakupu zrezygnować.

 • Nierówne, zniszczone lub łamliwe włosie – pędzle wykonane z niskiej jakości włosia, które są nierówne, zniszczone lub łamliwe, mogą powodować nieprawidłowe malowanie i trudności w kontrolowaniu ilości nakładanej farby.
 • Niedokładne wykończenie – pędzle wykonane z niedokładnym wykończeniem, z widocznymi niedoskonałościami, jak np. nadmiar kleju, ślady farby lub niedokładne cięcie włosia, mogą wpływać na równomierność nanoszenia farby i wprowadzać niedoskonałości w malowaniu.
 • Słabej jakości uchwyt – pędzle z uchwytem wykonanym z niskiej jakości drewna lub tworzywa sztucznego mogą łatwo pękać lub niszczeć w trakcie malowania, co może prowadzić do utraty kontroli nad pędzlem.
 • Zbyt elastyczne lub zbyt sztywne – pędzle wykonane z zbyt elastycznego lub zbyt sztywnego włosia mogą wpływać na kontrolę i precyzję podczas malowania.
 • Niewłaściwy kształt lub rozmiar – pędzle o niewłaściwym kształcie lub rozmiarze mogą wpłynąć na precyzję malowania i utrudniać osiągnięcie pożądanych efektów.
 • Słabej jakości materiały – pędzle wykonane z niskiej jakości materiałów, jak np. klej lub farba, mogą szybko się niszczyć lub tracić kształt podczas malowania.

Ile kosztują dobre pędzle malarskie?

Cena dobrych pędzli malarskich może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar, materiał wykonania, producent czy też rodzaj włosia. W Polsce ceny dobrych pędzli malarskich zaczynają się od około 10 złotych za pojedynczy pędzel, a mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych. W przypadku zestawów pędzli, zawierających różne rodzaje pędzli malarskich cena może być bardziej atrakcyjna niż w przypadku zakupu pojedynczych egzemplarzy. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w dobre narzędzia do malowania może wpłynąć na efekty końcowe pracy, a także na komfort i łatwość użytkowania.

Podsumowanie.

Ostatecznie, możemy powiedzieć, iż poszczególne rodzaje pędzli malarskich, pozwalają nam na realizację zróżnicowanych zadań podczas malowania. Umożliwiają korzystanie z innych farb i malowanie różnych powierzchni. Musimy jednakże skupić się na tym, aby wszystkie rodzaje pędzli malarskich, jakie mamy zamiar wykorzystywać w pracy, były jak najlepszej jakości. Dzięki temu unikniemy wielu komplikacji i problemów podczas realizacji prac malarskich. Co więcej, dobre rodzaje pędzli malarskich, umożliwią nam nie tylko bezproblemowe ukończenie danej pracy. Będą one nam służyć w następnych latach, podczas kolejnych realizacji prac malarskich w swoich domach i mieszkaniach. Zdecydowanie warto sięgnąć głębiej do kieszeni, podczas doboru narzędzi malarskich.