Rhododendrony i ich uprawa.
24 września, 2018Rhododendron to zbiorcza nazwa wielu setek gatunków i odmian roślin wrzosowatych, wśród których wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje. Będą to azalie i różaneczniki, pomiędzy którymi będziemy mieć pewne różnice, o których powiemy nieco szerzej poniżej. Tutaj warto jedynie wspomnieć o kwestii tego, iż zarówno Azalie, jak i Różaneczniki, stanowią doskonały element uatrakcyjniający nasz przydomowy ogród, tym bardziej, iż nie ma tutaj zbyt wielkich wymagań w zakresie uprawy. Można więc powiedzieć, iż uprawa azalii i różaneczników będzie zajęciem dla każdego, kto posiada przydomowy ogród i chciałby sprawić, aby był jak najpiękniejszy.
Spis treści, czyli co w artykule
Różnice pomiędzy Azaliami a Różanecznikami.
Jak już wspomnieliśmy, Azalie będą w pewnym sensie różnić się od Różaneczników, wobec czego warto wiedzieć na czym te różnice polegają.
- Azalia – to roślina z reguły mniejsza o miękkich, lekko owłosionych i zrzucanych na zimę liściach.
- Różanecznik – to roślina większa o skórzastych, zimozielonych liściach.
Do kompletu warto tutaj jeszcze zaliczyć azalie japońskie, które wymagają nieco bardziej słonecznego stanowiska uprawnego, jak również w przeciwieństwie do swego kuzynostwa, posiadają drobniejsze, bardziej miękkie i sezonowe liście.
Dość istotną kwestią jest tutaj dobór odpowiednich odmian. Musimy szczególną uwagę zwrócić na ich odporność na mróz, bowiem w naszej strefie klimatycznej, z mrozem różnie bywa, jednakże często spotkać się można nawet z mrozem dochodzącym do 20 stopniu Celsjusza poniżej zera. Oczywiście bez większego wysiłku uda nam się znaleźć odmiany odporne na tak wielkie zakresy mrozów. W końcu musimy pamiętać, iż Rhododendrony występują w setkach odmian i gatunków, co sprawia, iż praktycznie dla każdej strefy klimatycznej będzie można znaleźć odpowiednie odmiany. Tutaj jednak każdy dostawca Azalii i Różaneczników będzie w stanie bez problemów wskazać nam odpowiednie odmiany, które sprawdzaja się w uprawie w naszej, polskiej strefie klimatycznej.
Stanowisko i gleba do uprawy Rhododendronów.
Bardzo ważnym aspektem będzie tutaj jednak odpowiedni dobór stanowiska nasadzenia, oraz przygotowanie gleby do uprawy Rhododendronów. W tym zakresie mają one swoje wymagania, które należy spełnić, jeśli chcemy osiągnąć odpowiednie efekty naszej pracy.
Stanowisko do uprawy Rhododendronów.
W tym zakresie musimy pamiętać przede wszystkim o tym, iż Rhododendrony będą wymagać stanowiska zacienionego, osłoniętego od wiatru, o podniesionym poziomie wilgotności. Azalie japońskie stanowią tutaj wyjątek wymagając nieco większego poziomu nasłonecznienia.
Gleba do uprawy Rhododendronów.
Tutaj z kolei musimy zadbać o stosunkowo kwaśny odczyn pH na poziomie 4,5-5,5. W tym celu musimy przygotować odpowiednią mieszankę torfu kwaśnego, kory sosnowej i gleby ogrodniczej (kompostu) w proporcjach 2:0,5:1.
Pielęgnacja Rhododendronów
W zakresie pielęgnacji nie musimy za bardzo się niczym przejmować. Rośliny te nie lubią nawet jakiegokolwiek przycinania, toteż nie powinniśmy zaprzątać sobie takimi sprawami głowy. Najważniejsze będzie zadbać o prawidłowe nawodnienie, ściółkowanie korą sosnową w celu utrzymanie kwaśnego odczynu pH, oraz coroczne nawożenie gleby odpowiednimi nawozami przeznaczonymi do roślin wrzosowatych.