Remont w domu i malowanie ścian.

Remont w domu i malowanie ścian.

2 kwietnia, 2018 0 przez Infopress

W trakcie przeprowadzania prac remontowych w domach i mieszkaniach, jedną z najczęściej wykonywanych prac jest rzecz jasna malowanie ścian. Tutaj trzeba będzie przede wszystkim pamiętać o kwestii prawidłowego przygotowania ścian do malowania, oraz o prawidłowym dobraniu farb i narzędzi malarskich, wykorzystywanych do ich nakładania na ścianę. W zasadzie można powiedzieć, iż każda szczotka, każdy pędzel malarski czy też wałek, będą charakteryzować się nieco odmienną konstrukcją i twardością, a także nieco innym przeznaczeniem w tym zakresie. wobec tego też, koniecznością jest umiejętne ich dobranie, aby efekty malowania ścian należały do jak najlepszych.

Dobór narzędzi do malowania ścian.

Jak już wspomnieliśmy, jedną z kluczowych kwestii przekładających się na jakość realizowanych prac malarskich, będzie prawidłowy dobór narzędzi w stosunku do powierzchni malowanych ścian, jak i zastosowanych farb. Jest to bardzo ważna kwestia, bowiem w zależności od powierzchni ścian przeznaczonych do malowania będziemy musieli wykorzystywać różne narzędzia, i tak na przykład:

  • Ściany porowate – stosujemy szczotki i pędzle o miękkiej lub średniej sztywności włosia
  • Ściany gładkie (płyty G-K, gładź gipsowa) – stosujemy wałki, szczotki i pędzle średnie lub twarde.

Prawidłowo dobrane szczotki i pędzle, będą gwarantować nam tutaj możliwość osiągnięcia odpowiedniej jakości realizowanych prac. Gwarantują wygodne i komfortowe rozprowadzanie farby a przede wszystkim wysoki poziom dokładności zamalowania całej powierzchni. Warto utaj więc poświęcić nieco dłuższą chwilę na analizę powierzchni ścian, oraz na dobór szczotek i pędzli do ich malowania, bowiem przekładać się to będzie na naszą wygodę w toku realizacji prac, oraz na same efekty ich przeprowadzania.

Przygotowanie podłoża do malowania.

Niezależnie od tego, jak precyzyjnie dobierzemy farby i narzędzia malarskie, koniecznością będzie jeszcze prawidłowe przygotowanie ścian do przeprowadzenia malowania. Tutaj przede wszystkim, nacisk należy położyć na kwestie związane z oczyszczeniem i odtłuszczeniem ścian, oraz ich zagruntowaniem. Wynika to z koniecznością wyrównania chłonności podłoża, dzięki czemu farba nałożona na ścianę będzie schnąć równomiernie w każdym miejscu, a to pozwoli nam uniknąć jakichkolwiek odbarwień. Warto też pamiętać, iż każdy pędzel oraz szczotka, a nawet wałek, będą nieco inaczej zachowywać się podczas nakładania innych farb na innych podłożach, co także może mieć wpływ na szybkość schnięcia farby. Dlatego też, w tym szczególnym przypadku, koniecznością jest prawidłowe przygotowanie podłoża wraz z jednoczesnym prawidłowym doborem narzędzi malarskich i farb, co ostatecznie zagwarantuje nam możliwość prawidłowego przeprowadzenia prac malarskich, i osiągnięcia odpowiednich jakościowo efektów malowania.