Przemysłowe promienniki UV do utwardzania klejów i lakierów.

Przemysłowe promienniki UV do utwardzania klejów i lakierów.

24 listopada, 2020 0 przez Infopress

Promienniki UV to jedne z ciekawszych urządzeń, wykorzystywanych w przemyśle. Głównie, są one stosowane do utwardzania wszelkiego rodzaju spoin klejowych oraz powierzchni lakierowanych. Znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach produkcyjnych, głównie w elektronice i elektrotechnice. Aczkolwiek spotkamy się z zastosowaniem tego typu technologii także przy produkcji sprzętu medycznego oraz w optyce. Generalnie spektrum zastosowania tej technologii jest stosunkowo szerokie. Obecnie zaś, powstają nowoczesne, przemysłowe promienniki UV, które pozwalają nam na utwardzanie większej liczby spoin jednocześnie. Zapewniają nam lepsze warunki i możliwość ich dostosowania do pracy w szybkich procesach technologicznych w liniach produkcyjnych.

Jakie korzyści dają nam przemysłowe promienniki UV?

Przede wszystkim chodzi tutaj o to, iż są to urządzenia dostosowane do produkcji wielkoseryjnej. Zwykłe, małe, przenoście promienniki, sprawdzają się do utwardzania pojedynczych spoin. Niemniej jednak w przypadku przemysłowych, mamy zupełnie inne możliwości. Otóż, przemysłowe promienniki UV zapewniają nam następujące korzyści:

  • Możliwość utwardzania większej liczby spoin jednocześnie
  • Łatwe dostosowanie do linii produkcyjnych
  • Możliwość pracy w szybkich procesach technologicznych.

Są to więc niezaprzeczalne korzyści, dla których warto wdrażać tego typu rozwiązania w swoich procesach produkcyjnych. Szczególnie w tych, w których stosowane jest klejenie jako sposób na łączenie ze sobą różnorodnych elementów.

Bardzo często, przemysłowe promienniki UV, są wykorzystywane w liniach produkcyjnych właśnie w branży elektronicznej i elektrotechnicznej. Tutaj klejone są ze sobą części układów elektrycznych, oraz różnorodne inne elementy urządzeń. Cały proces jest bardzo szybki i w pełni zautomatyzowany. Toteż klasyczne klejenie byłoby znacznym opóźnieniem dla procesu. Dlatego też, warto tutaj wykorzystać nieco inne możliwości, wdrażając przemysłowe promienniki UV, które przyczynią się do znacznego przyspieszenia procesu technologicznego.

Przygotowanie spoiny do utwardzenia.

Warto tutaj także podkreślić, iż aby promiennik UV dla przemysłu mógł prawidłowo wykonywać swoją pracę, trzeba w pierwszej kolejności starannie przygotować spoinę do utwardzania. Tutaj kluczową kwestią jest staranne oczyszczenie i odtłuszczenie klejonych ze sobą powierzchni. Powinny one być także gładkie, bez żadnych zadziorów oraz nierówności. Następnie trzeba starannie i równomiernie rozprowadzić na powierzchniach klejonych, cienką warstwę kleju. Ostatecznie klejone elementy należy ze sobą prawidłowo połączyć. Ewentualne korekty wzajemnego ułożenia przedmiotów są jak najbardziej możliwe, dzięki temu, iż kleje te charakteryzują się długim czasem żywotności. To znaczy, iż od nałożenia kleju na powierzchnię mamy nawet do 60 minut czasu na ewentualne korekty wzajemnego ułożenia klejonych przedmiotów.

Jest to z całą pewnością niewątpliwa korzyść tej technologii łączenia ze sobą różnorodnych przedmiotów. Warto o tym pamiętać, bowiem w wielu przypadkach może się to okazać niezwykle korzystne.