Przemysłowa produkcja brykietu drzewnego.

Przemysłowa produkcja brykietu drzewnego.

27 września, 2018 0 przez Infopress

Wytwarzanie brykietu na dużą skalę to stosunkowo opłacalne zajęcie, aczkolwiek tylko i wyłącznie pod warunkiem, iż będziemy mieć dostęp do taniego materiału wsadowego. Tutaj jednak z reguły materiał wsadowy można pozyskiwać w okolicznych warsztatach stolarskich czy też na tartakach. Tam z reguły zalegają duże ilości ścinków, zrębków, wiór i trocin, które my możemy odbierać i przetwarzać na brykiet drzewny. Warsztaty, od których odbieramy odpad także są zadowolone, bowiem nie muszą się przejmować odpadem ze swojej produkcji. Ponadto, trzeba będzie jeszcze przygotować odpowiednie obiekty produkcyjno magazynowe oraz niezbędne brykieciarki, bez których trudno sobie w ogóle wyobrazić jakąkolwiek produkcję brykietu.

Przygotowanie obiektów produkcyjno magazynowych.

Podstawową kwestią będzie tutaj oczywiście przygotowanie niezbędnych obiektów do produkcji oraz do magazynowania brykietu. Bardzo ważny będzie także magazyn materiału wsadowego. Chodzi tutaj głównie o kwestie tego, aby magazyny te były klimatyzowane, aby zapewnić zabezpieczenie przed wilgocią wszystkich wiórów i trocin, z których następnie wytwarzany będzie brykiet. Warto także mieć tutaj możliwość przeprowadzenia dodatkowego suszenia wsadu, gdyż niejednokrotnie dostaniemy trociny dość wilgotne. Wszystko zależy od danego tartaku czy też warsztatu stolarskiego oraz sposobów składowania trocin. Najlepiej żeby były one w 95% suche, gdyż tak przygotowany materiał będzie idealnie nadawać się do natychmiastowej eksploatacji. W przypadku, kiedy gotowy brykiet będzie zbyt wilgotny, będziemy go musieli przesuszyć, aby nie powodować korozji w kotłach CO. Oczywiście do tego wszystkiego trzeba jeszcze pamiętać o hali produkcyjnej, gdzie będą ustawione niezbędne brykieciarki, które będą w procesie brykietowania przetwarzać dostarczone materiały drzewne, wytwarzać dobry jakościowo i solidnie palący się brykiet drzewny.

Spalanie brykietu drzewnego i jego warunki.

Bardzo ważną kwestią w przypadku brykietu drzewnego jest sam proces jego spalania. Chodzi tutaj o to, iż aby osiągnąć maksymalnie wysoki poziom efektywności spalania, trzeba zastosować najlepsze rozwiązania w tym zakresie. Najważniejszą kwestią będzie zapewnienie dobrego składowania brykietu drzewnego, aby go nie zawilgocić. Nadmierna ilość wilgoci będzie bardzo negatywnie wpływać na proces zgazowywania drewna. Mówimy o tym, bowiem w rzeczywisto drewno się nie pali. Tutaj pod wpływem wysokiej temperatury drewno wydziela gaz i pozostaje z niego węgiel drzewny. Wydzielający się gaz, dostaje zapłonu i od niego też odpala się węgiel drzewny. Warto tutaj zadbać o prawidłowy ciąg komina w piecu, gdyż do procesu spalania należy dostarczyć jeszcze odpowiednią ilość tlenu. Bez tlenu niestety nie da się przeprowadzić procesu zgazowywania drewna w kotłach do tego przeznaczonych. Trzeba tutaj więc mieć odpowiedni przystosowany do tego zadania kocioł grzewczy, aczkolwiek na rynku, raczej bez problemów powinniśmy takie kotły znaleźć.