Prowadzenie firmy transportowej
21 maja, 2018Prowadzenie własnej firmy transportowej posiadającej szeroką flotę pojazdów samochodowych wcale nie jest takie proste, jakby się to mogło pozornie wydawać. Chodzi tutaj głównie o liczne obowiązki, jakie ciążyć będą na przedsiębiorcy, choć ostatecznie przy odpowiedniej organizacji pracy i przestrzeganiu wszystkich przepisów, może się to okazać dobrym sposobem na własny biznes. Trzeba jednakże liczyć się z dość sporym poziomem początkowych inwestycji w niezbędną bazę pojazdów, oraz w same pojazdy. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej działalności, aby sprawdzić, jak to w rzeczywistości wygląda z punktu widzenia właściciela firmy transportowej.
Spis treści, czyli co w artykule
Odpowiednia baza.
W pierwszej kolejności trzeba będzie przygotować odpowiednią bazę pojazdów, która powinna zagwarantować możliwość garażowaniu pojazdów, szczególnie tych, które kupione będą jako nowe i szkoda by je było pozostawiać na działanie warunków atmosferycznych także w trakcie postoju. Oczywiście baza powinna zapewniać sporych gabarytów plac manewrowy, oraz niezbędnie, musimy być wyposażona w własny warsztat samochodowy, bowiem przy większych ilościach pojazdów, trudno sobie w ogóle wyobrazić koszty, jakie trzeba by ponieść odstawiając pojazdy za każdym razem do mechanika.
Zakup niezbędnych pojazdów
Bardzo kosztowne może się także okazać zakupienie odpowiednich pojazdów transportowych, szczególnie jeśli chcemy kupić pojazdy nowe, które w wielu przypadkach będą nas kosztować nawet do kilkuset tysięcy złotych. Niemniej jednak trzeba pamiętać, iż jest to narzędzie, które umiejętnie wykorzystane, przez wiele lat intensywnej eksploatacji z całą pewnością zapracuje na koszt swojego zakupu i to z dość sporą nawiązką. Można tez oczywiście pokusić się o samochody w leasingu, bądź też zdecydować się na zakup używanych pojazdów z zagranicznych firm, które potrafią całkiem dobre pojazdy sprzedawać w stosunkowo przystępnych cenach. Tak więc w tym aspekcie możliwe będzie pewne ograniczenie kosztów.
Utrzymanie pojazdów.
Kosztami eksploatacyjnymi trzeba będzie tutaj nazwać koszty utrzymania pojazdów oraz przeprowadzania niezbędnych przeglądów stanu technicznego. Koszty przeglądu nie są zbyt wygórowane i w przypadku pojazdu osobowego będą wynosić około 100 złotych, zaś w przypadku samochodów dostawczych i ciężarowych, będą nieco wyższe. W zasadzie można powiedzieć iż praktycznie wszystkie stacje diagnostyczne w Bielsku Białej, Żywcu i Czechowicach będą mieć ustalony zbliżony cennik, toteż nie powinniśmy za bardzo szukać tańszej stacji. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będą dla nas stacje kontroli pojazdów w Bielsku Białej bowiem jest to większe miasto a co za tym idzie, stacji będzie więcej, oraz zwiększona między nimi konkurencja. Siłą rzeczy i ceny będą nieco przystępniejsze, a jednocześnie będziemy mogli liczyć na cały szereg usług dodatkowych.