Profesjonalne, warsztatowe instalacje elektryczne.

Profesjonalne, warsztatowe instalacje elektryczne.

1 lutego, 2020 0 przez Infopress

Wykonanie instalacja elektrycznej w warsztacie, czy też większym zakładzie produkcyjnym wymaga odpowiednich uprawnieni SEP. Trzeba pamiętać, iż w tego typu instalacjach będziemy mieć do czynienia z o wiele większą mocą prądu, niż ma to miejsce w przypadku instalacji w domach jednorodzinnych czy też w mieszkaniach. W związku z tym też, zachodzi tutaj konieczność wykonania instalacji jeszcze bardziej restrykcyjnie, gdyż wszelkie jej nieprawidłowości grożą jeszcze poważniejszymi wypadkami niż ma to miejsce w przypadki instalacji małych mocy. Starannie wykonany projekt, który będzie uwzględniać także kompensację mocy biernej, stanowi tutaj jeden z ważniejszych aspektów realizacji tego typu instalacji.

Wymagania w kwestii bezpieczeństwa instalacji.

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z faktu tego, iż instalacje elektryczne w obiektach takich jak warsztaty, magazyny, czy też hale produkcyjne, będą stanowić o wiele większe zagrożenie dla człowieka niż instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach. Wynika to głównie z faktu tego, iż instalacja domowa charakteryzuje się o wiele mniejszym poziomem mocy. W standardowym przypadku, będzie do instalacji o mocy do 3 kW, przy czym w dużych halach produkcyjnych może to być 100 kW i więcej. Wymaga to więc zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Cała szafa rozdzielcza jest o wiele bardziej skomplikowana niż nasze domowe skrzynki. Poza standardowymi bezpiecznikami, muszą znaleźć się także testery napięcia, wyłączniki różnicowo prądowe. Jest to bardziej skomplikowane, właśnie ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom, czyli pracownikom. Skutkiem tego też, koszty wykonania takiej instalacji są o wiele wyższe, jak również wyższe są wymagania stawiane przed wykonawcą.

Wybór właściwego wykonawcy.

Aby instalacje elektryczne w obiektach przemysłowych były wykonane prawidłowo, kwestią kluczową będzie wybór właściwego wykonawcy, który zagwarantuje nam bezpieczeństwo realizowanych prac. Powinien posiadać stosowne uprawnienia SEP, dopuszczające go do pracy z tego typu instalacjami o dużej mocy. Oczywiście powinien posiadać stosowne doświadczenie, jak również wykształcenie kierunkowe, bez którego trudno będzie prawidłowo poruszać się po całym projekcie wykonawczym. Projekt zaś jest w tym przypadku kwestią świętą. Jego zapisy muszą być w stu procentach zrealizowane przy wykonaniu instalacji. W przeciwnym bowiem razie elektryk wykonawca instalacji, może ponieść surowe konsekwencje swojego niewłaściwego działania. Szczególnie jeśli przez wzgląd na jego zaniedbania i niedociągnięcia dojdzie do poważnych w skutkach wypadków. Sam projekt także może być wadliwie wykonany, niemniej jednak architekt zawsze będzie się tutaj kierować szczegółowymi zasadami i wytycznymi dotyczącymi wykonania instalacji elektrycznych wysokiej mocy.