Produkcja brykietu drzewnego.

Produkcja brykietu drzewnego.

28 stycznia, 2022 1 przez Infopress

Produkcja brykietu drzewnego nie jest w zasadzie niczym nader skomplikowanym. Aczkolwiek trzeba tutaj przyznać, iż wymagać będzie od nas prawidłowego przygotowania całej, niezbędnej infrastruktury produkcyjnej. W tym zakresie musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednie przygotowanie pomieszczeń magazynowych i produkcyjnych tak, aby były one w pełni zabezpieczone przed negatywnym wpływem wilgoci na materiał produkcyjny. Dzięki temu, produkcja brykietu drzewnego będzie mogła być realizowana na najwyższym poziomie jakościowym, co w tym przypadku jest zdecydowanie najważniejsze.

Czego dokładnie wymaga produkcja brykietu drzewnego?

W pierwszej kolejności, tak jak już wspomnieliśmy należy zadbać o prawidłowe przygotowanie infrastruktury produkcyjnej. Chodzi głównie o odpowiednie przygotowanie pomieszczeń magazynowych oraz produkcyjnych. Powinny one być w pełni zabezpieczone przed wilgocią, bowiem ta, jest największym wrogiem produkcji brykietu. Nadmierna ilość wilgoci w materiale wsadowym (wióry, trociny, zrębki), będzie prowadzić do niewłaściwego wytwarzania brykietu, co wynika z samego procesu produkcyjnego, któremu także przyjrzymy się nieco bliżej.

Proces produkcji brykietu drzewnego.

Gotowy i wysuszony wcześniej materiał wsadowy, trafia do brykieciarki, gdzie następnie jest prasowany przy udziale wysokiej temperatury oraz dużego ciśnienia. Podczas prasowania, z trocin i zrębków, wyciskana jest żywica, będąca w tym przypadku naturalnym, w pełni ekologicznym lepiszczem do brykietu. Nadmierne ilości wody w materiale wsadowym sprawiają, iż brykiet nie będzie dobrze połączony, jego wiązania żywiczne będą wstępnie osłabione, a co za tym idzie, jego składowanie i następnie spalanie będzie znacznie utrudnione.

Można więc powiedzieć, iż produkcja brykietu drzewnego, przede wszystkim wymaga dostarczenia odpowiednio wysuszonego materiału wsadowego.

Zakup niezbędnych maszyn.

Bardzo ważnym aspektem, bez którego produkcja brykietu drzewnego nie ma prawa się odbyć, jest pozyskanie brykieciarek. Powinny to być nowoczesne i w pełni profesjonalne maszyny, umożliwiające wytwarzanie brykietu o różnych kształtach, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem rynkowym. Można także zaopatrzyć się w kompletne linie produkcyjne, gdzie niektóre z nich posiadają także urządzenia do rozdrabniania i szybkiego suszenia komorowego dostarczonej gałęziówki. Obecnie, jednym z najlepszych dostawców brykieciarek na terenie naszego kraju jest firma Briklis, działająca na rynku od wielu lat. Jej bogate doświadczenie oraz wiedza w zakresie produkcji brykietu pozwoli na precyzyjne dopasowanie odpowiednich maszyn do potrzeb każdego przedsiębiorstwa.

Podsumowanie.

Można więc powiedzieć, iż produkcja brykietu, mimo iż sama w sobie wymagająca nie jest, to jednak jej przygotowanie będzie pociągać za sobą już konieczność sporych inwestycji. W tym zakresie, przede wszystkim trzeba przygotować niezbędną infrastrukturę produkcyjną, która umożliwi wytwarzanie brykietu bardzo dobrej jakości. Jeśli więc produkcja brykietu drzewnego jest twoim celem biznesowym, warto przemyśleć wszystkie kwestie związane z jej przygotowaniem, bowiem jest to kosztowna inwestycja i należy się do niej odpowiednio przygotować pod względem zaplecza finansowego.