Proces produkcji brykietu drzewnego.

Proces produkcji brykietu drzewnego.

31 lipca, 2018 0 przez Infopress

Wytwarzanie brykietu drzewnego obecnie staje się coraz bardziej popularnym sposobem przerobu odpadów tartacznych i z zakładów obróbki drzewa, z którymi dotychczas nie zawsze było co zrobić. Wszystkie wióry, zrębki i trociny, obecnie poprzez odpowiednie brykieciarki można przerobić na brykiet drzewny, który stanowi doskonały materiał opałowy o niskim poziomie generowanych zanieczyszczeń. Co więcej, opalanie domów jednorodzinnych przy pomocy brykietu drzewnego jest także dość wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym na uniknięcie wielu trudności związanych ze stosowaniem węgla, jak chociażby czarnego pyłu węglowego w całej kotłowni.

 

Proces wytwarzania brykietu drzewnego.

Aby jednak możliwe było wykorzystanie brykietu drzewnego do ogrzewania naszych domów, w pierwszej kolejności trzeba będzie go wytworzyć. Tutaj zaś mamy pewne wymagania co do procesu jego produkcji, aby ostateczny produkt był dobrej jakości i gwarantował odpowiednie parametry takie jak chociażby wartość opałowa. Do najważniejszych wymagań, jakie tutaj są stawiane należy przede wszystkim zaliczyć:

  • Materiał wsadowy czyli wszystkie wióry, zrębki i trociny powinny suche – maksymalny dopuszczalny poziom wilgoci wynosi tutaj około 10% i jego przekroczenie wpłynie negatywnie na sam proces wytwarzania brykietu drzewnego.
  • Maszyny do produkcji brykietu czyli brykieciarki powinny pracować w suchych warunkach, aby nie doprowadzać do niepotrzebnego siąknięcia wilgoci do gotowego wyrobu.
  • Hale magazynowe zarówno na materiał wsadowy, jak i na gotowy brykiet drzewny powinny suche i wentylowane, aby uniemożliwić zawilgocenie, a dodatkowo jeszcze przesuszyć zarówno materiał jak i gotowy brykiet drzewny.

Generalnie najważniejszą wytyczną jest tutaj kwestia utrzymania niskiego poziomu wilgoci zarówno samego materiału wsadowego jak i gotowego wyrobu, oraz całego procesu produkcji. Obiekty zarówno magazynowe jak i produkcyjne powinny być dobrze izolowane i gwarantować dobry poziom wentylacji, aby ostatecznie brykiet drzewny charakteryzował się dobrymi parametrami spalania.

Dlaczego brykiet powinien być suchy.

Warto sobie tutaj jeszcze powiedzieć kilka słów na temat tego, dlaczego brykiet drzewny powinien być maksymalnie suchy a dopuszczalny poziom jego wilgotności wynosi zaledwie 8-10%. Przede wszystkim chodzi tutaj o jego wartość opałową. Większe poziomy wilgotności brykietu będą niestety sprawiać, iż duża część energii cieplnej zamiast do ogrzewania domu zostanie zmarnowana na odparowanie wilgoci z brykietu. W następnej kolejności musimy pamiętać, iż para wodna wydostająca się z brykietu będzie negatywnie wpływać na nasz kocioł. Będzie ona osadzać się na jego stalowych elementach i prowadzić do ich korodowania. Nadmiernie długie palenie mokrym brykietem (tak jak i innym mokrym opałem), będzie prowadzić nieuchronnie do zniszczenia kotła. Tak więc, brykiet drzewny przede wszystkim powinien być jak najbardziej suchy, aby zagwarantować nam maksymalny poziom wartości opałowej oraz brak strat związanych ze zniszczeniem naszego kotła centralnego ogrzewania.