Poziomnica, czyli podstawowe narzędzie murarza.

Poziomnica, czyli podstawowe narzędzie murarza.

21 marca, 2021 0 przez Infopress

Poziomnica, to jedno ze zdecydowanie najbardziej podstawowych narzędzie, stosowanych powszechnie w realizacji prac budowlanych. Bez dobrej poziomicy, trudno się spodziewać zadowalających efektów realizowanych prac. W końcu, musimy pamiętać, iż wszelkie prace budowlane i wykończeniowe, muszą korespondować do projektu. Tam zaś mamy wyraźnie zaznaczone wszystkie kąty nachylenia poszczególnych płaszczyzn budynku, względem poziomu grawitacyjnego. Poziomnica w tym przypadku, pozwala nam na dowolne ustawianie poszczególnych elementów budowlanych, pod wybranym przez nas kątem. Przede wszystkim zaś, pozwala na bieżące kontrolowanie tego, czy realizowane prace utrzymują w dalszym ciągu zaprojektowany kąt nachylenia.

Czym charakteryzuje się dobra poziomnica?

Musimy tutaj w pierwszej kolejności powiedzieć sobie, iż nie wszystkie poziomice, dostępne na rynku, będą dobrymi narzędziami pomiarowymi. Niektóre w nich, są po prostuje obarczone wadami konstrukcyjnymi. Dzięki temu, ich użytkowanie nie będzie gwarantować wysokiej jakości i precyzji realizowanych pomiarów. Wystarczy zresztą wejść do marketu budowlanego i ułożyć na sobie kilka poziomic od różnych producentów, a następnie porównać ich wskazania. Im droższe modele będziemy układać, tym pomiary będą bardziej zbieżne ze sobą. Jeśli sięgniemy w końcu po najdroższe, w pełni profesjonalne poziomice murarskie, z całą pewnością osiągnięte wyniki będą bardzo do siebie podobne. Mogą pojawić się pewne odchyłki, jednakże nie będą one miały aż tak istotnego wpływu na jakość realizowanych z ich zastosowaniem prac budowlanych.

Dobra poziomnica, będzie przede wszystkim charakteryzować się solidną konstrukcją. Najczęściej są to urządzenia wykonane ze stopów magnezu i aluminium. Dzięki temu zachowują wysoki poziom twardości przy jednoczesnym utrzymaniu niskiej wagi. Są też odporne na działanie czynników atmosferycznych jak i mechanicznych. Długotrwała ekspozycja na silne promienie słoneczne nie będzie prowadzić do odkształceń poziomicy. Tak samo jakiekolwiek przypadkowe uderzenia poziomicy, nie powinny wyrządzić jej krzywdy.

Jak zadbać o jakość poziomic w firmie?

Aby mieć gwarancję stosowania tylko i wyłącznie sprawnych poziomnic, prawidłowo wskazujących poziom i pion, warto mieć ze sobą zawsze jedną poziomicę referencyjną. Jeśli nie jesteśmy pewni pomiarów jednej z poziomic, po prostu układamy ja na poziomicy i referencyjnej i porównujemy odczyty. W razie gdyby były zbyt różne, możemy od razu założyć, iż dana poziomnica jest uszkodzona i dalsze realizowanie prac z jej zastosowaniem to zbyt wielkie ryzyko.

Podsumowanie

Jednym słowem, trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż dobra poziomnica, będzie przede wszystkim gwarantować nam wysoki poziom jakości realizowanych pomiarów budowlanych. Opierając się na dobrze zrealizowanych pomiarach, zapewniamy sobie prawidłową jakość realizowanych prac budowlanych. To zaś, w przypadku firm oraz przedsiębiorstw budowlanych, jest kwestią zdecydowanie najważniejszą.