Pompy przeponowe i charakterystyka ich działania.

Pompy przeponowe i charakterystyka ich działania.

17 lutego, 2019 0 przez Infopress

Wśród wszystkich rodzajów pomp, dostępnych obecnie na rynku, pompy przeponowe, charakteryzują się zdecydowanie najciekawszymi możliwościami. Przede wszystkim pozwalają nam na pompowanie nawet cieczy o silnych zanieczyszczeniach chemicznych. Oczywiście jest to możliwe dzięki odseparowaniu części kontaktowych z pompowanym medium o d reszty elementów pompy. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestii samego zastosowania pomp membranowych, bowiem mogą być wykorzystywane w wielu różnorodnych sytuacjach.

Zastosowanie membranowych pomp szlamowych.

Mówimy tutaj o pompach szlamowych, aczkolwiek mamy na myśli całą grupę pomp membranowych. Praktycznie każda z nich będzie się bardzo dobrze sprawdzać w pompowaniu medium silnie zanieczyszczonego. Charakteryzują się także długim okresem możliwości pracy na sucho, jak również możliwością samozasysania. Są one więc zaprojektowanie głównie z myślą o długotrwałej i praktycznie bezobsługowej pracy. charakteryzują się także dość dużym przelotem zanieczyszczeń, co pozwala na pompowanie medium silnie zanieczyszczonego w tym także szlamu.

Bardzo istotnym elementem jest tutaj praca pulsacyjna, która pozwala nam na idealne odmierzanie pompowanej dawki medium. Sprawia to, iż pompy membranowe znajdują zastosowanie w przemyśle, w dozowaniu cieczy i smarów do różnych maszyn. Ciekawym ich zastosowaniem jest na przykład dozowanie chemii basenowej na stacjach uzdatniania wody basenowej. Tutaj jednakże wykorzystywane są pompy membranowe niewielkich rozmiarów.

Eksploatacja membranowych pomp szlamowych.

W kwestii codziennej obsługi, membranowe pompy szlamowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem, nie wymagającym zbyt wiele od obsługi. Radzą sobie doskonale z zawartością ciał stałych w pompowanym medium. Są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły być wykorzystywane do pracy przez całą dobę. Zdecydowanie najpopularniejsze będą tutaj membranowe pompy przeponowe Caffini. Do najważniejszych zalet tego typu pomp należy tutaj zaliczyć:

  • Możliwość długookresowej pracy na sucho
  • Szybkie zasysania bez zalewania nawet do 7m
  • Dużych rozmiarów wolny przelot ułatwiający pompowanie cząstek stałych zawartych w medium
  • Możliwość regulacji prędkości przepływu obrotami silnika.

Możemy więc śmiało powiedzieć, iż są to bardzo profesjonalne pompy, stosowne w wielu różnych przypadkach. Można się nawet spotkać z zastosowaniem tego typu do obsługi igłofiltrowych systemów odwadniania.

Generalnie rzecz biorąc, membranowe pompy szlamowe, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami pracy, wysokim poziomem wydajności i trwałą konstrukcją. Inwestycja w tego typu pompy, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę pompy Caffini, z całą pewnością wpływać będzie korzystnie na wydajność pracy w całym przedsiębiorstwie w różnych przypadkach i sytuacjach.