Plisy i rolety. Co lepsze?

Plisy i rolety. Co lepsze?

25 marca, 2021 0 przez Infopress

Na chwilę obecną plisy i rolety to najpopularniejsze rozwiązania w zakresie zasłaniania okien naszych pomieszczeń mieszkalnych, zarówno przed nadmiernym wkradaniem się promieni słonecznych, jak i przed niepotrzebnymi spojrzeniami sąsiadów czy też przechodniów. Poza tradycyjnymi zasłonami, które jednakże są idealnym punktem zbiorczym dla kurzu i innych zabrudzeń, do gry przystąpiły rolety, żaluzje i plisy. Są to rozwiązania nieco lepsze od zasłon, bowiem utrzymanie ich w czystości jest o wiele prostsze, a ponadto mamy tutaj także możliwość regulacji ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczeń przez okna. Sprawdźmy wobec tego, jakie warunki oferują nam poszczególne rozwiązania, aby możliwe było staranne dopasowanie konkretnego rozwiązania do swoich potrzeb i upodobań.

Plisy i rolety w oknie.

Jednym z bardziej nowoczesnych rozwiązań jest zamontowanie w oknach plis, czyli nowej formy rolet okiennych, z tą jednakże różnicą, iż montowane są w prowadnicach wewnątrz ramy okna, a dodatkowo w przypadku ich zastosowania, mamy możliwość ich dopasowania zarówno do okien tradycyjnych, prostokątnych, jak i do okien o bardziej nietypowych kształtach, czyli na przykład do półokrągłych, czy też nawet trójkątnych. Plisy rozciągamy niczym wachlarz a następnie mocujemy w ich ramie, przez co też, do wnętrza pomieszczenia nie przedostaje się żadne niepożądane światło.

Jedyne światło, jakie trafia do pokoju, to światło rozproszone przez powierzchnię plisy, które jednak jest odpowiednio przyciemnione i ubarwione, skutkiem czego możemy poprzez zastosowanie tego rozwiązania poprawić nieco klimatyczność i nastrój w pomieszczeniu, lub też po prostu je przyciemnić, aby wygodniej i przyjemniej zażywać popołudniowej drzemki. Obecnie, zdecydowanie najbardziej spopularyzowane są na naszym rynku plisy Wisła produkowane przez tutejszą firmę Budrim, która posiada w tym zakresie stosunkowo sporo doświadczenia, przez co też, kupione plisy charakteryzują się wysokim poziomem jakości wykonania, oraz trwałości i estetyki.

Rolety

Kolejnym rozwiązaniem zbliżonym do opisywanego powyżej są na przykład rolety, które jednakże są rozwijane od góry okna, zaś ich konstrukcja pozwala na przedostawanie się światła poprzez szczeliny pomiędzy roletą a oknem. Nie jest to jednak jakimś poważniejszym utrudnieniem, wobec czego możemy z tego rozwiązania korzystać w wielu różnorodnych przypadkach, najlepiej jednak rolety sprawdzają się przypadku pomieszczeń sypialnianych, gdzie chcemy zapewnić sobie ograniczenie naświetlenia poprzez okna, jak i w przypadku salonu, gdzie chcemy ograniczyć padanie światła słonecznego na telewizor, bowiem światło w tym przypadku może bardzo skutecznie ograniczyć nasze możliwości korzystania z dobrodziejstwa z telewizji, uniemożliwiając bezproblemowej jej oglądanie.

Jest to, więc rozwiązaniem równie dobrym co plisy, aczkolwiek mającym swoje wady i zalety, przy czym do zalet należy zaliczyć zdecydowanie bardziej przystępną cenę.