Outsourcing BHP – czy warto?

Outsourcing BHP – czy warto?

16 sierpnia, 2021 0 przez Infopress

W Polsce i w Europie coraz większym zainteresowaniem cieszą się firmy oferujące usługi outsourcingowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Co sprawia, że pracodawcy wybierają zewnętrzne firmy i jakie korzyści niesie dla nich outsourcing BHP?

Czym jest outsourcing BHP?

Outsourcing BHP polega na zleceniu działań biznesowych z wybranego zakresu zewnętrznej firmie. Może dotyczyć wielu branż takich jak informatyka, księgowość czy BHP. Zapewnienie bezpiecznych warunków do pracy należy do obowiązków każdego pracodawcy. Wszystkie stanowiska obciążone są zagrożeniami zawodowymi, a miejsca pracy muszą być regularnie sprawdzane pod względem zachowania wymogów bezpieczeństwa. Pracodawcy stoją przed wyborem zatrudnienia behapowca na pełen etat lub mogą powierzyć zadania z zakresu BHP wyspecjalizowanej jednostce zewnętrznej. Decydując się na skorzystanie z usług firmy outsourcingowej, klienci podpisują umowę dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb. Ośrodek edukacyjny BHP dla Ciebie powinien dostarczać kompleksowych usług wysokiej jakości.

Rzetelność w wypełnianiu powierzonych zadań

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy często się zmieniają. Specjaliści z firmy zewnętrznej stale zgłębiają swoją wiedzę i są na bieżąco z aktualnymi wymogami zawartymi w Kodeksie Pracy i innych aktach prawnych. Co więcej, behapowcy specjalizują się w wybranych branżach. Jedni są ekspertami w zagadnieniach budowlach, a inni w dziedzinie energetyki czy eksploatacji maszyn. Specjaliści ds. BHP skierowani z zewnątrz podchodzą do realizacji swoich zadań w sposób obiektywny. Pracodawcy mogą liczyć, że otrzymają od nich rzetelne informacje zgodne ze stanem faktycznym.

Redukcja kosztów

Niezaprzeczalną korzyścią skorzystania z usług zewnętrznej firmy jest obniżenie kosztów. Pracodawca, zatrudniając behapowca na etat, musi zapewnić mu wynagrodzenie za pełen wymiar godzinowy. Z tego względu outsourcing BHP polecany jest głównie firmom zatrudniającym poniżej 100 pracowników. Nie jest to jednak regułą, gdyż również dla dużych przedsiębiorstw korzystanie z usług outsourcingowych może być opłacalne.

Oszczędność czasu

Współpraca z firmą zewnętrzną niesie wymierne korzyści w postaci zaoszczędzonego czasu. Pracodawcy mogą poświęcić cenny czas na realizowanie innych zadań. W zakresie usług firmy BHP leży reprezentowanie przedsiębiorstwa klienta w powypadkowych postępowaniach oraz przed organami kontrolnymi takimi jak Państwowa Inspekcja Sanitarna i Państwowa Inspekcja Pracy. Zewnętrzna firma BHP prowadzi wszelką potrzebną dokumentację.