Osuszanie murów – metody

Osuszanie murów – metody

31 października, 2018 0 przez Infopress

W starych budynkach nieposiadających poziomej izolacji wodoszczelnej, występuje zjawisko kapilarnego podciągana wilgoci do zawilgoconych ścianach piwnicznych. Jeżeli budynek doznał uszkodzenia izolacji poziomej, na skutek czynników zewnętrznych i jego odbudowanie nie jest możliwe, należy jak najszybciej podjąć działania związane z osuszaniem murów. Skutecznym rozwiązaniem, będzie wykonanie poziomej przepony przeciwwilgociowej – jest to sposób na zabezpieczenie przed podciąganiem kapilarnym wilgoci w budynku.

Metoda termoiniekcji

Polega na wywierceniu w zawilgoconej ścianie otworów o średnicy 20 mm w rozstawie 20 cm, zwykle w dwóch rzędach. Wtłaczane jest nimi suche powietrze za pomocą specjalistycznego
zestawu urządzeń wentylacyjnych. Proces ten zazwyczaj trwa kilka dni. Moment, w którym wilgoć murów zacznie spadać poniżej 5% pozwoli na wykonanie izolacji wywierconych otworów środkami hydrofobowymi na bazie żywic silikonowych, które wnikają w strukturę muru. Żywica
utwardzi się tworząc barierę dla wilgoci.

Metoda elektroosmozy

Polega na usunięciu wilgoci za pomocą prądu stałego – prąd ten będzie przepływać między elektrodami umieszczonymi w murze.
Na skutek tego zjawiska wilgoć zacznie się przemieszczać ku dolnej części ściany, a następnie do gruntu.

Metoda podcięcia fundamentu

Polega na podcięciu muru, w skutek czego, powstaje mała szczelina, która następnie zostaje wypełniona płytą z odpornego na przenikanie wilgoci tworzywa. Jest to solida i długotrwała blokada przeciw wilgoci kapilarnej.

Jak widzimy, metod osuszania murów jest co najmniej kilka, dlatego warto przed rozpoczęciem działań, przeprowadzić konsultacje. Firmy specjalizujące się w tego typu pracach, za pomocą profesjonalnego sprzętu ustalą, która technika w naszym domu sprawdzi się najlepiej, zapewniając suche mury na długie lata.