Osuszacz powietrza w motoryzacji.

Osuszacz powietrza w motoryzacji.

16 maja, 2017 0 przez Infopress

Osuszacze powietrza w branży motoryzacyjnej są wykorzystywane bardzo powszechnie. Możemy je spotkać zarówno w przypadku układów klimatyzacji samochodowej jak i w przypadku układów pneumatyki, wykorzystywanych głównie w przypadku pojazdów ciężarowych. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku osuszacz powietrza będzie odgrywać bardzo istotną rolę, toteż utrzymanie go w dobrym stanie technicznym, pozwalającym na bezawaryjną i skuteczną pracę, jest kwestią bardzo istotną. Zobaczmy w takim razie, w jaki sposób utrzymać osuszacz powietrza w dobrym stanie technicznym, oraz jak usuwać jego ewentualne usterki, aby ostatecznie zagwarantować sobie wysoki poziom bezpieczeństwa układu pneumatyki oraz klimatyzacji w pojazdach samochodowych.

Zastosowanie osuszaczy oraz ich funkcja w motoryzacji.

W pierwszej kolejności powinniśmy sobie tutaj powiedzieć, dlaczego osuszacze powietrza odgrywają tak istotną rolę w układach pneumatyki oraz klimatyzacji w pojazdach samochodowych. Otóż, chodzi tutaj głównie o to, iż powietrze atmosferyczne charakteryzuje się z reguły dość wysokim poziomem wilgotności, wobec czego też, jego bezpośrednia eksploatacja może przyczyniać się do osadzania wilgoci na stalowych elementach, a to z kolei będzie przyczyniać się do powstawania korozji. W wyniku takich działań, niestety, ale poszczególne elementy korodując będą nie tylko obniżać wydajność układu, ale również prowadzić do jego nieuchronnego uszkodzenia. Dlatego też, tak ważnym jest, aby osuszacz powietrza, odpowiadający za obniżenie poziomu wilgotności powietrza wprowadzanego do poszczególnych układów, działał w pełni sprawnie i wydajnie. Warto więc przeprowadzać regularne przeglądy techniczne wszystkich elementów pojazdów samochodowych, w tym przede wszystkim osuszaczy powietrza w układach klimatyzacji oraz pneumatyki samochodowej.

Naprawy osuszaczy powietrza.

Bardzo istotną kwestią jest tutaj także szybkie wychwytywanie ewentualnych niezgodności w pracy osuszaczy powietrza, bowiem im szybciej będą wychwycone, tym mniejsze koszty będzie trzeba ponieść w związku z ich naprawą. Co więcej, im dłużej będziemy użytkować niesprawny osuszacz, tym mniejsze szanse na przeprowadzenie jego regeneracji, która przecież jest rozwiązaniem o wiele bardziej oszczędnym od wymiany osuszacza na nowy. Warto więc pamiętać o tym, iż regeneracja osuszaczy dla motoryzacji będzie możliwa tylko i wyłącznie wtedy, kiedy uda nam się w porę stwierdzić usterki i zdiagnozować ich przyczyny. W przeciwnym przypadku, jeśli nie wychwycimy ewentualnych usterek, niestety, może dojść do sytuacji, w której regeneracja będzie absolutnie niemożliwa, a to przecież wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami, gdyż koniecznością będzie wymiana osuszacza na nowy. To pociąga o wiele większe koszty niż w przypadku jego regeneracji, toteż systematyczne przeglądy techniczne układów pneumatyki oraz klimatyzacji będą tutaj jednym z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę.