Odświeżenie mieszkania.
29 maja, 2017Z reguły co kilka lat nastaje okres, w którym należałoby przeprowadzić gruntowne odświeżenie mieszkania. Stare powłoki malarskie niestety zbierają kurz i ulegają naturalnemu ścieraniu się, matowieniu i zabrudzaniu, wobec czego tracimy także na estetyce naszych wnętrz. Warto pamiętać, iż w przypadku kiedy nasze wnętrza wykończone są standardowo tynkami czy tez gładzią gipsową, a na tym mamy powłokę malarską, z reguły co pięć lat trzeba będzie przeprowadzić proce odświeżenia, aby zachować estetykę wnętrz. Przyjrzyjmy się zatem jak przeprowadzać tego typu prace, oraz jakie narzędzie zastosować, aby wszystko było przeprowadzone zgodnie ze sztuką malarską i zapewniło dobry efekt estetyczny.
Przygotowanie starych ścian do malowania.
W pierwszej jednak kolejności, musimy przygotować stare ściany do malowania, a w tym celu konieczne będzie poświęcenie pewnej ilości czasu. Należy tutaj ocenić zakres prac przygotowawczych, na podstawie aktualnego stanu powierzchni. W przypadku kiedy na ścianie znajduje się już kilka warstw farb, należy je usunąć, bowiem zachodzi ryzyko, iż każda kolejna będzie powodować jej łuszczenie. Jeśli mamy jedną lub dwie, bez problemu możemy przystąpić do malowania. Oczywiście warto ściany w pierwszej kolejności odkurzyć i przemyć wodą z mydłem, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, które mogłyby mieszać się z nową warstwą farby powodując jej miejscowe przebarwienia. Jest to bardzo istotna kwestia, której powinniśmy poświęcić sporo uwagi, gdyż od przygotowania powierzchni ścian do malowania zależy ostateczny efekt końcowy, toteż nie powinniśmy tej kwestii w żadnym wypadku bagatelizować, lub co gorsza, całkowicie pomijać w swoich planach roboczych.
Dobór odpowiednich narzędzi.
Bardzo ważną kwestią będzie tutaj także prawidłowy dobór poszczególnych narzędzi malarskich, zarówno pod względem ich jakości, jak i przeznaczenia. Musimy pamiętać o tym, iż wszystkie pędzle oraz szczotki malarskie mają swoje specyficzne zastosowanie, do których będziemy je wykorzystywać. W podstawowym zakresie pamiętać musimy iż szczotki będą wykorzystywane do malowania dużych powierzchni, zaś pędzle do przeprowadzenia prac wykończeniowych, malowania wnęk okiennych, obrabiania drzwi, czy też wykańczania narożników. Oczywiście bardzo istotna będzie także jakość użytkowanych narzędzi, bowiem nie wszystkie są tutaj produkowane według odpowiednich standardów. Chodzi nam tutaj przede wszystkim o kwestię tego, iż szczotki oraz pędzle słabej jakości, niestety będą często pozostawiać za sobą na ścianie, wypadające włosie, co zawsze prowadzi do utrudnień w trakcie realizacji prac malarskich. Takie wypadające włosy należy ze ściany usunąć, a potem miejsce po usunięciu znów zamalować. Wydłuża to znacznie czas niezbędny na przeprowadzenie remontu, a co gorsza, potrafi doprowadzić malarza do rozstroju nerwowego.