Odpowiednie ubezpieczenie OC dla rolników.

Odpowiednie ubezpieczenie OC dla rolników.

20 grudnia, 2020 0 przez Infopress

Rolnicy prowadzący swoje gospodarstwa, muszą skupiać się na wielu kwestiach. Prowadzenie gospodarstwa to jedno, a z drugiej strony trzeba się jeszcze prawidłowo zabezpieczyć przed zagrożeniami pojawiającymi się w trakcie prowadzenia gospodarstwa. Tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem jest odpowiednie ubezpieczenie OC dla rolników. Dzięki ubezpieczeniu OC bowiem, jakiekolwiek zdarzenia, w wyniku których szkody ponoszą osoby trzecie, nie będą stanowić poważniejszych trudności dla samego gospodarstwa. Wypłatą zadośćuczynienia zajmować się będzie ubezpieczalnia, a rolnik będzie mógł spokojnie dalej prowadzić swoje gospodarstwo. W przypadku braku ubezpieczenia, niestety, zadośćuczynienie trzeba będzie wypłacić z własnej kiszeni, a to czasami może doprowadzić wręcz do upadku gospodarstwa.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie OC dla rolników?

Każde gospodarstwo będzie podlegać pod zupełnie inne zagrożenia, pojawiające się w trakcie pracy. Niektóre gospodarstw mają pola zlokalizowane w miejscach, w których bardzo łatwo o wypadek. Na przykład w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych. Inne zaś będą mieć pola odległe od domów, skutkiem czego o jakiekolwiek wypadki przy pracy są bardzo mało prawdopodobne. Tak więc w przypadku każdego gospodarstwa rolnego, zakres ubezpieczenia będzie różny, tak samo jak różny jest zakres zagrożeń pojawiających się w trakcie prowadzenia gospodarstwa.

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie OC rolników

Warto także wspomnieć, iż niektórzy rolnicy, niezależnie od tego czy w ogóle będą występować w ich przypadku zagrożenia, będą musieli polisę OC wykupić. Jest to precyzyjnie uregulowane w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunalnych. Dowiadujemy się z niej, iż rolnicy, którzy są osobami fizycznymi, prowadza gospodarstwo większe niż 1 ha, oraz rozliczają się za pomocą podatku rolnego, będą musieli wykupić zarówno ubezpieczenie OC, jak i ubezpieczenie zabudować rolniczych.

Dla pozostałych gospodarstw będzie to jedynie dobrowolna polisa OC rolników. Jednakże warto się o nią pokusić, nawet nie spełniając ustawowych przesłanek do obowiązkowego ubezpieczenia. Pozwoli to bowiem na zabezpieczenie gospodarstwa na wypadek różnych zdarzeń losowych, które mogłyby poważnie zaszkodzić utrzymaniu gospodarstwa w dobrej kondycji.

Bardzo często wystarczającym rozwiązaniem będzie nawet najtańsze ubezpieczenie OC rolnika. Niemniej jednak, tak jak już o tym wspomnieliśmy, warto tutaj dokładnie przeanalizować ryzyko związane z wypadkami, a dopiero potem podejmować decyzje o zakresie wykupionego ubezpieczenia OC.

Podsumowanie

Jednym słowem, wybierając odpowiednie ubezpieczenie OC dla rolników, gospodarstwo będzie na pewno o wiele bardziej bezpieczne, w wielu istotnych momentach. Jakiekolwiek wypadki, prawie na pewno nie będą w stanie doprowadzić do upadku gospodarstwa, a to w tym przypadku jest kwestią najważniejszą.