Odbojnice PCV – cichy bohater

Odbojnice PCV – cichy bohater

30 lipca, 2019 0 przez Infopress

Wielu z nas nie zwraca na nie uwagi. Część myśli, że są niepotrzebne lub stoją tylko po to, by spełniały wymogi prawne. Prawda jest jednak taka, że bez odbojnic życie byłoby o wiele trudniejsze.

Od łodzi po chodniki

Odbojnice to nic innego jak barierki ochronne zabezpieczające przed mechanicznym uszkodzeniem. Mogą przyjmować różne kształty. Od pionowych słupków po krawężniki czy barierki. Listwy odbojowe są na szeroką skalę wykorzystywane w szkutnictwie. Wzmacnia się nimi konstrukcje łodzi, jachtów czy kajaków. Listwy te są nie tylko odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale również na niskie temperatury, czy związki chemiczne. Są one zatem bardzo ważnym elementem konstrukcji łodzi. Na lądzie odbojnice PCV występują przede wszystkim na drogach. Oddzielają od siebie poszczególne części drogi, zabezpieczają niebezpieczne miejsca, takie jak chociażby wąskie uliczki. Świetnie sprawdzają się w lokalizacjach o zwiększonym ruchu pojazdów, np. w sąsiedztwie szkół. Barierki oddzielające chodnik od jezdni sprawiają, że ryzyko wtargnięcia przez dziecko na środek szosy jest zdecydowanie mniejsze. Odbojnice sygnalizują także niebezpieczeństwo w słabo oświetlonych punktach, np. na parkingach. Słupki pomalowane na charakterystyczny, żółto-czarny kolor są łatwo zauważalne po zmroku. Można je także wykorzystać do zabezpieczenia swojego wykupionego miejsca parkingowego. Posłużą nam do tego składane słupki. Opuszczając swoje miejsce podnosimy słupek, dzięki czemu żaden inny kierowca nie zaparkuje tutaj swojego auta. W parkingach podziemnych prostokątne odbojnice PCV montowane są z kolei na kolumnach i ścianach. Ochraniają je wówczas przed przypadkowym uderzeniem auta.

Odbojnice PCV także w instytucjach publicznych

Profile ochronne możemy także spotkać w budynkach użyteczności publicznej. Szkoły, szpitale, czy galerie handlowe to miejsca, w których ściany są narażone przeróżne uszkodzenia. Dlatego na ścianach montuje się odbojnice PCV, aby zwiększyć trwałość ściany. Przede wszystkim jednak taki profil chroni człowieka przed urazami. Najlepszym przykładem jest tutaj szkoła. Wszyscy dobrze wiemy, jaki rozgardiasz panuje na przerwach. Dzieci biegają po korytarzach, krzyczą, więc o krzywdę wcale nietrudno. Wówczas przypadkowe zderzenie z wystającą ścianą, czy jej krawędzią może okazać się bardzo bolesne. Montaż odbojnicy zamortyzuje takie uderzenia. W Polsce rynek profili ochronnych działa bardzo prężnie. Producenci mają bogatą ofertę, a dużą zaletą jest produkcja odbojnic na zamówienie. W tym miejscu sprawdzisz asortyment jednej z firm http://www.firmaskowronski.pl/100/profile-meblowe. Na uwagę zasługuje fakt, że profile wykonane z PCV są wysokiej jakości. Na życzenie klienta producent umożliwia wykonanie odbojnicy o innej wartości, dzięki czemu dostaniemy taki towar, jakiego w danym momencie potrzebujemy.