Objawy nadwzroczności

Objawy nadwzroczności

30 października, 2019 0 przez Infopress

We współczesnym świecie wady wzroku pojawiają się często i w różnych kombinacjach. Jedną z nich jest nadwzroczność, nazywana inaczej także dalekowidzeniem. Aby sobie z nią poradzić, należy przede wszystkim poprawnie ją wykryć, co wymaga wizyty u lekarza. Jeżeli jednak szybko zorientujemy się, że z naszą wizją jest coś nie tak, nie będziemy musieli martwić się o grubość soczewek w okularach. Jakie zatem są objawy nadwzroczności i co robić, kiedy ją u siebie podejrzewamy?

Czym jest nadwzroczność?

Chociaż termin ten wydaje nam się obco brzmieć, w rzeczywistości każdy wie, czego on dotyczy. Osobę, która ma nadwzroczność (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/nadwzrocznosc) potocznie nazywamy dalekowidzem. Oznacza to, że wszystkie przedmioty i obiekty, które są daleko od nas, widzimy z należytą ostrością, jednak rzeczy znajdujące się w mniejszej odległości są dla nas niewyraźne i rozmazane. Taka wada wzroku jest jedną z powszechniejszych i wynika z drobnej wady rogówki: jest ona po prostu zbyt płaska, aby poprawnie ogniskować światło.

Jak radzić sobie z nadwzrocznością?

Najprostszym sposobem na to, aby nadwzroczność nie utrudniała nam życia, jest oczywiście noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Kluczowe dla naszego komfortu jest poprawne dobranie mocy zarówno jednego, jak i drugiego środka korygującego wzrok, dlatego powinniśmy udać się z tym do lekarza okulisty. Noszenie soczewek Acuvue będzie prawdopodobnie dawało nam lepszy efekt, ponieważ sam jej materiał umieszczamy bezpośrednio na oku, a nie w pewnej odległości od niego, jak to jest w przypadku okularów. Dzięki temu zyskujemy lepszą, ostrzejszą wizję, a także większe pole poprawnego widzenia.

Jak często odwiedzać lekarza przy tej wadzie wzroku?

Będąc dalekowidzem powinniśmy kontrolować naszą wadę wzroku dokładnie tak samo, jak osoby z innymi jej rodzajami. Niezależnie od tego, w jaki sposób korygujemy wzrok, dobrze jest raz na rok odwiedzić okulistę w ramach wizyty kontrolnej. Dzięki temu będziemy w stanie szybko zauważyć, jeżeli wada się pogłębi, a także wdrożyć odpowiednie środki zaradcze, jak np. zwiększenie mocy okularów czy soczewek kontaktowych. W przypadku gdy korzystamy s tych drugich wizyta u okulisty jest niezbędna za każdym razem, kiedy chcemy zmienić soczewki na inne – samodzielne decyzje w tej kwestii mogą skończyć się źle i zdecydowanie nie warto próbować.

Nadwzroczność może być uciążliwa, jeżeli jej nie korygujemy, jednak nie jest to koniec świata. Z dobrze dobranymi okularami lub soczewkami będziemy w stanie funkcjonować dokładnie tak samo, jak osoba, która nie ma tej wady wzroku.