Nowoczesne maszyny do brykietowania a technologia produkcji brykietu drzewnego.

Nowoczesne maszyny do brykietowania a technologia produkcji brykietu drzewnego.

1 kwietnia, 2019 0 przez Infopress

Współcześnie w kwestii produkcji brykietu drzewnego, będziemy mieć przede wszystkim do czynienia w zupełnie innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Dzięki ich wdrożeniu, możemy obecnie wytwarzać brykiet w o wiele wyższej jakości, co oczywiście przekładać się będzie na zyski producenta. Dlatego też, jedną z kluczowych kwestii, będzie tutaj odpowiednie wyposażenie się w niezbędne maszyny do brykietowania. Aczkolwiek nie możemy pomijać także kwestii związanej z przygotowanie m obiektów produkcyjnych i magazynowych. Warto na te dwa aspekty zwrócić szczególną uwagę, bowiem będą zapewniać odpowiednie warunki do produkcji ekologicznego brykietu drzewnego.

Zabudowania produkcyjne.

Najważniejszym aspektem będzie tutaj prawidłowe przygotowanie niezbędnych pomieszczeń. Musimy zadbać o pomieszczenia zarówno magazynowe, jak i o produkcyjne. W tym przypadku, powinny to być pomieszczenia starannie zabezpieczone przed wpływem wilgoci. Jest ona bowiem największym wrogiem produkcji brykietu, oraz jego spalania. Zarówno materiał wsadowy przeznaczony do przetworzenia na brykiet, jak i gotowy brykiet, muszą być przed wilgocią zabezpieczone.

Negatywny wpływ wilgoci na produkcję brykietu.

W toku produkcji brykietu, maszyny do brykietowania prasują pod wysokim ciśnieniem dostarczone wióry, zrębki i trociny, wyciskając z nich jednocześnie żywicę. Będzie ona stanowić idealne lepiszcze do utrzymania w całości gotowych brykietów. Jeśli w tym przypadku, podczas prasowania, zostanie wyciśnięte zbyt dużo wody, niestety, ale wiązanie żywiczne będzie znacznie osłabione. Nawet najlepsze maszyny do brykietowania, nie poradzą sobie ze zbyt dużą ilością wilgoci w materiale wsadowym. Co prawda, prasowanie odbywa się także przy udziale wysokiej temperatury, jednakże zbyt dużych ilości wody, nie da się tak sprawnie odparować w krótkim czasie. Dlatego też, należy zadbać o to, aby wszystkie przeznaczone do produkcji wióry i trociny, były starannie wysuszone. Maksymalny poziom wilgoci, dopuszczalny do bezpiecznej produkcji to 8-10%. Powyżej tej wartości trzeba będzie prowadzić wstępnie suszenie materiału wsadowego.

Negatywny wpływ wilgoci na spalanie brykietu.

Wilgotność gotowego brykietu, także będzie negatywnie wpływać na jego spalanie. Musimy zdać sobie sprawę, iż całą wilgoć zawarte w każdym materiale opałowym, w pierwszej kolejności musi zostać odparowana. Aby tego dokonać, trzeba będzie zużyć energię cieplną powstająca w procesie spalania. To niestety przekłada się na straty energii, która posłuży do odparowania wilgoci, zamiast do ogrzania czynnika grzewczego. Szacuje, iż maksymalny poziom wilgoci gotowego brykietu, może wynosić do 8%, aby nie doprowadzić do drastycznego spadku kaloryczności materiału opałowego. Dlatego też, gotowy brykiet, warto przez jakiś czas także przetrzymać na suszarni, aby zagwarantować sobie maksymalny poziom odparowania wilgoci.